The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre
Gymnastics Canada – OTTAWA, ON (August 14, 2018) – Gymnastics Canada is pleased to announce the names of the athletes, coaches, and judges nominated to attend and compete at the 2018 Senior Pan American Championships in Lima, PER during the month of September.
 
The Senior Pan American Championships are the qualifying event for all disciplines except trampoline-synchro and double mini-trampoline, for the 2019 Pan American Games set to take place in Lima, PER from July 26 to Aug 11, 2019.
 
Who: All disciplines (WAG, MAG, RG, TG)
What: 2019 Senior Pan American Gymnastics Championships
Where: CAR Videna de San Luis – Lima, PER
When: September 2018
Website: www.federaciongimnasia.com
Social: #SRPANAM2018
 
WOMEN’S ARTISTIC GYMNASTICS
 
Dates:
September 15: Team Qualification and All-Around/Apparatus Finals
September 16: Team Finals (top 8 teams qualify to team finals)
 
Athletes:
Jade Chrobok, Toronto, ON – Gemini Gymnastics
Laurie Denommée, Laval, QC – Viagym
Haley de Jong, Port Coquitlam, BC – Flicka Gymnastics
Sophie Marois, Île Bizard, QC – Viagym
Ana Padurariu, Whitby, ON – Gemini Gymnastics
 
Coaches:
Frank Kistler, Terrebonne, QC – Viagym
Dorina Stan, Vancouver, BC – Flicka Gymnastics
Valery Yahchybekov, Whitby, ON – Gemini Gymnastics
 
Judges:
Gordon Bennett, Vancouver, BC
Natalie Turner, Pointe-Claire, QC

MEN’S ARTISTIC GYMNASTICS
 
Dates:
September 14: Team Qualification and All-Around/Apparatus Finals
September 16: Team Finals (top 8 teams qualify to team finals)

Athletes:
Rene Cournoyer, Gymnika – Repentigny, QC
Zachary Clay, Twisters Gymnastics – Chilliwack, BC
Cory Paterson, Centre Père Sablon – Montreal, QC
Darren Wong, Vancouver Phoenix/University of California – Berkeley – Vancouver, BC
Samuel Zakutney, Ottawa Gymnastics Centre/Penn State University – Ottawa, ON
 
Coaches:
Eddie van Hoof, National Team Head Coach – Toronto, ON
Patrick Beauchamp, Centre Père Sablon – Montreal, QC
Alexander Pozdniakov, Vancouver Phoenix – Vancouver, BC
 
Judges:
Chris Grabowecky – Calgary, AB
David Williams – Regina, SK
 
RHYTHMIC GYMNASTICS
 
Dates:
September 28:  Qualification Competition
September 29:  Qualification Competition – Team & AA Award Ceremonies
September 30:  Apparatus Finals & Awards
 
Individual Athletes:
Alexandra Chtrevenskii, Montreal, QC – Club Questo
Carmen Whelan, Aurora, ON – Silhouettes of York
Katherine Uchida, Toronto, ON – Jusco RG
Sophie Crane, Toronto, ON – Jusco RG
 
Group Athletes:
Alexandra Udachina, Toronto, ON – Trillium RG
Alexandra Zilyuk, Toronto, ON – Salut RG
Anastasia Shanko, Toronto, ON – Trillium RG
Elizabet Belittchenko, Toronto, ON – Salut RG
Vanessa Panov, Toronto, ON – Finesse RG
 
Individual Coaches:
Stefka Moutafchieva, Toronto, ON
Iana Nadtotchii, Toronto, ON
 
Group Coach:
Mira Filipova, Toronto, ON
 
Judges:
Daniela Arendasova, Montreal, QC
Svetlana Joukova, Toronto, ON
 
TRAMPOLINE GYMNASTICS
 
Dates:
September 7 – 9
 
Trampoline Women:
Bronte Dundas, Richmond Hill, ON – Skyriders (Synchro w. Tam)
Rachel Tam, Toronto, ON – Skyriders
 
Sophiane Méthot, La Prairie, QC – Virtuose Centre Acrobatique (Synchro w. Milette)
Sarah Milette, Longueuil, QC – Virtuose Centre Acrobatique
 
Trampoline Men:
Jason Burnett, Toronto, ON – Skyriders (Synchro w. Cranham)
Jacob Cranham, Whitby, ON – Skyriders
 
Keegan Soehn, Red Deer, AB – Thunder Country (Synchro w. Stirling)
Trevor Stirling, Kelowna, BC – Skyriders
 
DMT Women:
Danielle Grieve, Regina, SK – Gymnastics Adventure
Haley Nakonechni, Emerald Park, SK – Gymnastics Adventure
Laurence Roux, Laval, QC – Acrosport Barani
 
DMT Men:
Mark Armstrong, Red Deer, AB – Airdrie Edge
Connar Tomalty, Langley, BC – Flip City Gymnastics
Callum Sundquist, Sherwood Park, AB – Ortona
Ryan Sheehan, Grande Prairie, AB – Phoenix Gymnastics Club
 
Coaches:
Karina Kosko, St-Bruno, QC – Virtuose Centre Acrobatique (TG)
Trish Quinney, Edmonton, AB – Phoenix Gymnastics Club (DMT)
Danielle Roy, Regina, SK – Gymnastics Adventure (DMT)
Dave Ross, Toronto, ON – Skyriders (TG)
 
Judges:
Teresa Mikola, Burlington, ON
Adriana Pope, Pitt Meadows, BC
David Parke, Pickering, ON
Cassandra Siwek, Wexford, ON
 
ABOUT GYMNASTICS CANADA
 
First established in 1969, Gymnastics Canada is the national governing body for the sport of gymnastics in Canada. Gymnastics Canada works closely with the twelve Provincial Federations and the 700 local clubs to provide a broad range of programs and services to meet the needs of all participants. From athlete development, to coaching and judging education, Gymnastics Canada sets the operating standards and practices for the sport in Canada. Our mandate is to promote and provide positive and diverse gymnastics experience through the delivery of quality and safe gymnastics programming. Visit www.gymcan.org for more information, or follow us @CDNgymnastics

-30-
 
For more information, contact:
 
Julie Forget
Director, Communications and Marketing
Gymnastics Canada
Ph: 613.748.5637 x 233
Cell: 819.210.2064
Email: jforget@gymcan.org