The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

 

Canadian Fending Federation – LONGUEUIL – The Canadian Fending Federation hosted the 2016 Senior-Veteran-University National Championships / U15- Cadet-Junior Canada Cup from May 21-23.

Over 500 skilled athletes from across Canada fought for their spot on the podium at the Centre sportif Cégep Édouard-Montpetit.

Participating at the event was foilist Maximilien Van Haaster (Montreal, Quebec), who was recently named to the 2016 Canadian Olympic Team. Van Haaster, who also represented Canada at the 2015 Pan Am Games, successfully challenged opponent Daniel Gu to take first place in Senior Men’s Foil. Van Haaster was also a member of Team Coeur de Lion who clinched first place in Men’s Team Foil competition.

Foilist Eleanor Harvey (Hamilton, Ontario), also recently named to the 2016 Canadian Olympic Team, proved to be at peak performance as we countdown to the Games, earning top honours in Senior Women’s Foil. Harvey has a history of success on the piste and was a member of the Gold medal team in Women’s Foil at the 2015 Pan Am Games.

Alanna Goldie (Calgary, Alberta), 2015 Pan Am Games double medalist in Women’s Foil (Individual Bronze / Team Gold) finished second to Harvey in an exciting final match.

In Senior Women’s Sabre, Gabriella Page (Blainville, Quebec), stood atop the podium after successfully challenging Pamela Brind’Amour. Page who is a member of the National Team, won Individual Bronze at the 2015 Pan Am Games.

The CFF would like to extend thanks the volunteers from Olympia Montreal Fencing Club for their hard work and dedication in supporting this very successful event. Also providing tremendous support were event sponsors Absolute Fencing and Nike Team. 

The following are the medal results for the event. A complete results listing can be found here: http://bit.ly/1s5tWNs

 

SENIOR-VETERAN-UNIVERSITY- NATIONAL CHAMPIONSHIPS

VETERAN NATIONAL CHAMPIONSHIPS

Veteran Men’s Foil:

1 BOZHENKO, Evgeny, TFC, ON   

2 TANG, Julian   DYN, BC           

3T TURKVAN, Brent, MET, ON    

3T TEISSEIRE, Dominique, OM, QC

 

Veteran Women’s Foil:

1 CARON, Diane, ESQ, QC           

2 MOSS, Siobhan, EMR, NU  

3T GERVAISE, Amelie, OTT, ON   

3T DESAUTELS, Sylvie, FDA, QC

 

Veteran Mixed Sabre:

1 FOSTER, Kyle, CFA, ON             

2 YANO, Wendy,            UNB, NB             

3T KOSTER, Eden,          SSC, AB              

3T STEMPIEN, James, SSF, SK

 

Veteran Women’s Epee:

1 BALL, Kirsten, CFA, ON              

2 ROSSEEL, Genevieve, MEC, QC              

3T TYGESEN, Tanya, TFC, ON       

3T KONSCHUH, Gina, AFA, AB

 

Veteran Men’s Epee:

1 BUCKLEY, Michael, TFC, ON       

2 SCHULZ, Andrew, MFS, BC         

3T GATES, Darcy, TFC, ON           

3T GINCE, Robert, EST, QC

 

 

SENIOR NATIONAL CHAMPIONSHIPS

Senior Men’s Foil:

1 VAN HAASTER, Maximilien, CRA, QC

2 GU, Daniel, EFC, AB

3T NAZARALI, Adam, SSF, SK

3T BROSZUS, Blake, DAM, BC

 

Senior Team Men’s Foil:

1 COEUR DE LION, CRA (Bontems, Brodeur, van Haaster, van Haaster)

2 ALPHA COMMAND, TFC, (Cai, Karbonowski, Kozak, Li)

3 OM 1,            OM (Dubé, Dumouchel, Rochefort)

 

Senior Women’s Foil:

1 HARVEY, Eleanor, OTT, ON       

2 GOLDIE, Alanna, OTT, AB           

3T COMERFORD, Shannon, SSF, SK           

3T FILBY, Sarah, MGB, MB

 

Senior Team Women’s Foil:

1 MANITOBA (Filby, Hopps, Muzaleva)

2 OLYMPIA MONTREAL (Hurtubise, Mesurolle, Moindrot-Zilliox)

 

Senior Men’s Sabre:

1 ARFA, Fares MEC, QC   

2 MACKAY, Cam            MGB, MB            

3T MORICZ, Hunter NVF, BC         

3T BOUTET, Cedric SRN QC

 

Senior Team Men’s Sabre:

1 BREBEUF A (Hogues, Kabbaj, Moore-Vountas, Nassif)

2 BREBEUF B (Cauchon, Chiara, Tao, Wei)

3 MOSTLY ONTARIO, KIN (Johnson, Kennedy, Olmstead, Willson)

 

Senior Women’s Epee:

1 VERRET, Alexanne, STH, QC

2 LI, Michelle, VGO, ON

3T LUBCZYNSKI, Monica, BRE, QC

3T HOPPE MONTANARO, Malinka, CRA, QC

 

Senior Team Women’s Epee:

1 MIX MATCH (Fitzsimmons, Hoppe Montanaro, Lacas-WARRICK, Mark-Larkin)

2 BREBEUF (Fournier, Hogues, Lubczynski, Marion Jetten)

3 STH (Caroussos, Plante, Plante, Verret)

 

Senior Men’s Epee:

1 LAVOIE, Christophe, MDF, QC  

2 BERNARD, Yann, BRE, QC          

3T HEIDECKER, Pascal, MDF, QC 

3T OUIMET, Francois, UQAM, QC

 

Senior Team Men’s Epee:

1 BREBEUF (Bernard, Blais Belanger, Cardyn, Gerin-Lajoie)

2 STH (Desjardins, Ferre, Pelletier)

3 MASQUE DE FER (Heidecker, Heidecker, Joannisse, Lavoie)

 

Senior Women’s Sabre:

1 PAGE, Gabriella, SRN, QC          

2 BRIND’AMOUR, Pamela, BRE, QC           

3T VILLENEUVE-LEROUX, Marie-Pier, SRN, QC 

3T LAMARRE, Véronique, SRN, QC

 

UNIVERSITY NATIONAL CHAMPIONSHIPS

University Men’s Foil:

1 HARDWICKE-BROWN, Samuel, RYE, AB 

2 GRAZIANO, Nicolas, PENU, ON 

3T ST GEORGE, John, CALU, AB   

3T ROCHEFORT, Mathieu, CPLU, QC

 

University Women’s Foil:

1 MESUROLLE, Charlotte, OM, QC

2 YU, Sabrina, CALU, AB

3T MA, Sukie, RYE, ON

3T YU, Janelle, UTO, ON

 

University Men’s Sabre:

1 MOORE-VOUNTAS, Steven, CONU, QC              

2 MACKAY, Cam, MGB, MB

3T KINNEY, William, UTO, ON

3T PITURA, Philip, SSF, SK

 

University Women’s Epee:

1 DORVAL, Anne-Marie, EST, QC              

2 LORD, Sarah-Eve, EST, QC         

3T HUELLAS-BRUSKIEWICZ, Marie-Rose, DYN, BC  3T PLANTE, Marilyne, STH, QC

 

University Men’s Epee:

1 OUIMET, Francois, UQAM, QC               

2 ZANUSSI, Zachary, CAR, AB       

3T VELESTUK, Isaac, DYN, BC       

3T ELIOT, David, CUT, ON

 

 

CADET CANADA CUP

Cadet Men’s Foil:

1 LIU, Patrick, UNA,       

2 CAI, Alex, TFC, ON

3T BROSZUS, Blake, DAM, BC

3T GUO, Edward, EFC, AB

 

Cadet Women’s Foil:

1 CAULFIELD, Jane, EDM, AB        

2 LI, Karina, HHF, ON       

3T LIU, Cynthia, EFC, AB   

3T CAO, Ying, TFC, ON

 

Cadet Men’s Sabre:

1 CAUCHON, François, BRE, QC   

2 CHIARA, Angelo, BRE, QC          

3T TAO, Tristan, BRE, QC             

3T BRADLEY, Raphaël, UNB, NB

 

Cadet Women’s Sabre:

1 GUINTCHITSKAIA, Marina, SSC, AB         

2 HU, Kathy, VGO, ON     

3T CYR, Chloe, WFC, ON              

3T WU, Zoe, VGO, ON

 

Cadet Women’s Epee:

1 LÉONARD, Ariane, OM, QC

2 WANG, Shirley (xueer), VGO, ON

3T KIS-TOTH, Natasha, DYN, BC

3T DIB, Vanessa, TFC, ON

 

Cadet Men’s Epee:

1 LITWIN, Matthew, SWP, ON       

2 HSIEH JAROV, Seraphim, DYN, BC          

3T FAFARD, Fynn, DYN, BC           

3T ZHANG, Daniel, BRE, QC

 

 

 

JUNIOR CANADA CUP

Junior Men’s Foil:

1 GU, Daniel, EFC, AB       

2 BROSZUS, Blake, DAM, BC         

3T MARKS, Gareth, SFO, ON

3T SHEARDOWN, Christopher, AAA, AB

 

Junior Women’s Foil:

1 BILODEAU, Ariane, MOU, QC     

2 MOINDROT-ZILLIOX, Naomi, OM, QC   

3T LI, Karina, HHF, ON     

3T CAO, Ying, TFC, ON

 

Junior Men’s Sabre:

1 CAUCHON, François, BRE, QC   

2 MORICZ, Hunter, NVF, BC          

3T CHIARA, Angelo, BRE, QC        

3T SACUTA, William, EFC, AB

 

Junior Women’s Epee:

1 VON DADELSZEN, Emma, DYN, BC        

2 DIB, Vanessa, TFC, ON              

3T GAO, Cindy, VGO, ON             

3T GUO, ZI SHAN, VGO, ON

 

Junior Men’s Epee:

1 LITWIN, Matthew, SWP, ON       

2 FRENCH, Dylan, DYN, BC           

3T RIOPEL, Nicolas, SPA, QC        

3T MIGNEAULT, Alexandre, OM, QC

 

Junior Women’s Sabre:

1 LAMARRE, Rachel, SRN, QC       

2 THURGOOD, Madison, SSC, AB             

3T BOURGET, Frederique, SRN, QC           

3T LAMARRE, Véronique, SRN, QC

U-15 CANADA CUP

U-15 Men’s Foil:

1 LIU, Patrick, UNA, USA

2 QI, Charlson, HHF, ON

3T POON, Simon, TFC, ON

3T XIAO, Leon (Rui Bo), VGO, ON

 

U-15 Women’s Foil:

1 GUO, JESSICA ZIJIA, HHF, ON

2 MAK, Tinney, TFC, ON 

3T DOMINGUEZ, Erika, CFA, ON 

3T LIN, Annie, HHF, ON

 

U-15 Men’s Sabre:

1 WEI, Andrew, BRE, QC 

2 JEAN, Vincent, MEC, QC 

3T SUN, Alex, DYN, BC 

3T MA, Zhongqi, VGO, ON

U-15 Women’s Epee:

1 BOUDREAU, Justine STH, QC

2 ZOZULYA, Christina, DYN, BC 

3T BELAOUSSOFF, Kira, SWP, ON

3T SU, Nicole, DYN, BC

 

U-15 Men’s Epee:

1 MCCURDY, Colin , AJF, ON

2 HUANG, Junqi, VGO, ON

3T ZHAO, Howard, PRE, AB

3T SZABÓ, Benedek, SWP, ON

 

U-15 Women’s Sabre:

1 CYR, Chloe, WFC, ON 

2 SMIRNOVA, Anastasiya, BRE, QC

3T LAMOTHE, Laurie-Ann, SPA, QC

3T LIU, BAI XUN YOU, VGO, ON