The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

Canadian Olympic Committee – Team Canada’s Rio 2016 Athletes and Coaches in Ottawa and Gatineau for Celebration

 
OTTAWA (October 28, 2016) – On behalf of 36 million Canadians from coast to coast to coast, the Government of Canada will be hosting more than 250 Canadian athletes and coaches in Ottawa and Gatineau for a one-day celebration, commemorating their success at the Rio 2016 Olympic and Paralympic Games.
 
The celebration begins with morning community events with local students and will conclude with an official visit to Parliament Hill.
 
Media are invited for photo and interview opportunities. The lists of athletes and coaches attending are available below.
 
COMMUNITY ENGAGEMENT –  2 EVENTS
 
What:
Team Canada athletes will share their Olympic and Paralympic experience with local students and encourage them to be active through various sport demonstrations.
 
Ottawa:
 
Where:
University of Ottawa – Montpetit Hall
75 Laurier Ave. E
Ottawa, ON K1N 6N5
 
When:
Wednesday, November 2, 2016
9:00 a.m. ET – 9:30 a.m. ET – Opening Ceremony at University Square
9:30 a.m. ET – 11:00 a.m. ET – Sport activations at Montpetit Hall
 
Gatineau:
 
Where:
Centre sportif de Gatineau – Gymnasium
850 Boulevard de la Gappe
Gatineau, QC J8T 7T7
 
When:
Wednesday, November 2, 2016
9:00 a.m. ET – 9:30 a.m. ET – Opening Ceremony
9:30 a.m. ET – 11:00 a.m. ET – Sport activations
 
Note: Media interested in interviewing French-speaking athletes are encouraged to attend the event in Gatineau.
 
HOUSE OF COMMONS RECOGNITION
 
What:
Athletes and coaches will be recognized for their accomplishments at the Rio 2016 Games by all Members of Parliament in the House of Commons. A reception to follow in the Reading Room (237-C).
 
Select athletes and coaches will be available for scrums following the tribute.
 
When:
Wednesday, November 2, 2016
Approximately 3:00 p.m. ET – 4:30 p.m. ET
 
Where:
House of Commons
Parliament of Canada
Ottawa, ON K1A 0A6
 
Note: Journalists who are not members of the National Press Gallery will require accreditation from the gallery in advance. For more information, contact marc.fortier@parl.gc.ca.
 
 
Rio 2016 Athletes and Coaches in Attendance
 
Olympians
*denotes Rio 2016 medallist
SPORT
FIRST NAME
LAST NAME
Archery
Crispin
Duenas
Archery
Georcy-Stéphanie
Thiffeault Picard
Athletics
Mathieu
Bilodeau
Athletics
Aaron
*Brown
Athletics
Alicia
Brown
Athletics
Lucas
Bruchet
Athletics
Brittany
Crew
Athletics
Derek
*Drouin
Athletics
Evan
Dunfee
Athletics
Crystal
Emmanuel
Athletics
Liz
Gleadle
Athletics
Inaki
Gomez
Athletics
Nikkita
Holder
Athletics
Farah
Jacques
Athletics
Sekou
Kaba
Athletics
Segun
Makinde
Athletics
Noelle
Montcalm
Athletics
Carline
Muir
Athletics
Tim
Nedow
Athletics
Jessica
O’Connell
Athletics
Charles
Philibert-Thiboutot
Athletics
Anthony
Romaniw
Athletics
Andrea
Seccafien
Athletics
Gabriela
Stafford
Athletics
Taryn
Suttie
Athletics
Damian
*Warner
Athletics
Sage
Watson
Athletics
Chris
Winter
Athletics
Natasha
Wodak
Beach Volleyball
Heather
Bansley
Beach Volleyball
Josh
Binstock
Beach Volleyball
Jamie
Broder
Beach Volleyball
Benjamin
Saxton
Beach Volleyball
Chaim
Schalk
Beach Volleyball
Kristina
Valjas
Boxing
Arthur
Biyarslanov
Boxing
Mandy
Bujold
Boxing
Ariane
Fortin
CanoeKayak Slalom
Cameron
Smedley
CanoeKayak Slalom
Michael
Tayler
CanoeKayak Sprint
Ryan
Cochrane
CanoeKayak Sprint
Mark
de Jonge
CanoeKayak Sprint
Hugues
Fournel
CanoeKayak Sprint
Émilie
Fournel
CanoeKayak Sprint
Kathleen
Fraser
CanoeKayak Sprint
Mark
Oldershaw
CanoeKayak Sprint
Genevieve
Orton
CanoeKayak Sprint
Adam
van Koeverden
Cycling
Hugo
Barrette
Cycling
Allison
*Beveridge
Cycling
Leandre
Bouchard
Cycling
Laura
*Brown
Cycling
Raphaël
Gagné
Cycling
Jasmin
*Glaesser
Cycling
Leah
Kirchmann
Cycling
Kirsti
*Lay
Cycling
Kate
O’Brien
Cycling
Georgia
*Simmerling
Cycling
Michael
Woods
Diving
Jennifer
Abel
Diving
Maxim
Bouchard
Diving
Roseline
*Filion
Diving
Philippe
Gagné
Diving
Pamela
Ware
Fencing
Joseph
Polossifakis
Field Hockey
Brenden
Bissett
Field Hockey
David
Carter
Field Hockey
Taylor
Curran
Field Hockey
Adam
Froese
Field Hockey
Jagdish
Gill
Field Hockey
Gordon
Johnston
Field Hockey
Antoni
Kindler
Field Hockey
Benjamin
Martin
Field Hockey
Sukhi
Panesar
Field Hockey
Mark
Pearson
Field Hockey
Matthew
Sarmento
Field Hockey
Iain
Smythe
Football (Soccer)
Stephanie
*Labbe
Football (Soccer)
Shelina
*Zadorsky
Gymnastics (Artistic)
Ellie
Black
Gymnastics (Trampoline)
Rosie
*MacLennan
Gymnastics (Artistic)
Scott
Morgan
Gymnastics (Artistic)
Shallon
Olsen
Modern Pentathlon
Melanie
McCann
Rowing
Julien
Bahain
Rowing
Will
Crothers
Rowing
Will
Dean
Rowing
Robert
Gibson
Rowing
Susanne
Grainger
Rowing
Brendan
Hodge
Rowing
Lindsay
*Jennerich
Rowing
Maxwell
Lattimer
Rowing
Jennifer
Martins
Rowing
Natalie
Mastracci
Rowing
Conlin
McCabe
Rowing
Cristy
Nurse
Rowing
Patricia
*Obee
Rowing
Nicolas
Pratt
Rowing
Lisa
Roman
Rowing
Christine
Roper
Rowing
Tim
Schrijver
Rowing
Antje
von Seydlitz
Rowing
Lauren
Wilkinson
Rowing
Eric
Woelfl
Rowing
Carling
Zeeman
Rugby Sevens
Ghislaine
*Landry
Rugby Sevens
Karen
*Paquin
Sailing
Jacob
Saunders
Sailing
Graeme
Saunders
Sailing
Nikola
Girke
Sailing
Lee
Parkhill
Sailing
Erin
Rafuse
Sailing
Luke
Ramsay
Sailing
Tom
Ramshaw
Swimming
Ryan
Cochrane
Swimming
Stephanie
Horner
Swimming
Yuri
Kisil
Swimming
Audrey
Lacroix
Swimming
Brittany
*MacLean
Swimming
Sandrine
*Mainville
Swimming
Kylie
*Masse
Swimming
Martha
McCabe
Swimming
Penny
*Oleksiak
Swimming
Erika
Seltenreich-Hodgson
Swimming
Kierra
Smith
Swimming
Markus
Thormeyer
Swimming
Michelle
*Williams
Synchronized Swimming
Jacqueline
Simoneau
Synchronized Swimming
Karine
Thomas
Triathlon
Sarah-Anne
Brault
Triathlon
Amelie
Kretz
Triathlon
Tyler
Mislawchuk
Triathlon
Andrew
Yorke
Weightlifting
Marie-Ève
Beauchemin-Nadeau
Weightlifting
Pascal
Plamondon
Wrestling
Korey
Jarvis
Wrestling
Jasmine
Mian
Wrestling
Erica
*Wiebe
Wrestling
Dorothy
Yeats
 
Paralympians
*denotes Rio 2016 medallist
SPORT
FIRST NAME
LAST NAME
Athletics
Jennifer
Brown
Athletics
Jason
Dunkerley
Athletics
Renee
Foessel
Athletics (guide)
Joshua
Karanja
Athletics
Pamela
LeJean
Athletics
Jean-Philippe
Maranda
Athletics
Alister
*McQueen
Athletics
Ness
Murby
Athletics
Guillaume
Ouellet
Athletics
Marissa
Papaconstantinou
Athletics
Austin
Smeenk
Athletics
Tristan
Smyth
Athletics
Michelle
*Stilwell
Athletics
Kevin
Strybosch
Athletics
Curtis
*Thom
Boccia
Eric
Bussière
Boccia
Marco
Dispaltro
Boccia (competition partner)
Francine
Hébert
Boccia
Alison
Levine
Canoe
Christine
Gauthier
Canoe
Erica
Scarff
Cycling
Tristen
*Chernove
Cycling
Nicole
Clermont
Cycling
Shelley
*Gautier
Cycling (pilot)
Jean-Michel
Lachance
Cycling
Charles
*Moreau
Cycling
Michael
*Sametz
Cycling
Robbi
Weldon
Cycling
Ross
*Wilson
Goalball
Whitney
Bogart
Goalball
Amy
Burk
Goalball
Bruno
Haché
Goalball
Meghan
Mahon
Goalball
Blair
Nesbitt
Goalball
Douglas
Ripley
Goalball
Ahmad
Zeividavi
Judo
Priscilla
Gagné
Judo
Tony
Walby
Rowing
Curtis
*Halladay
Rowing (coxswain)
Kristen
*Kit
Rowing
Meghan
*Montgomery
Rowing
Victoria
*Nolan
Sitting volleyball
Chantal
Beauchesne
Sitting volleyball
Angelena
Dolezar
Sitting volleyball
Leanne
Muldrew
Sitting volleyball
Shacarra
Orr
Sitting volleyball
Tessa
Popoff
Sitting volleyball
Amber
Skyrpan
Sitting volleyball
Jolan
Wong
Sitting volleyball
Katelyn
Wright
Swimming
Camille
Bérubé
Swimming
Morgan
Bird
Swimming
Isaac
Bouckley
Swimming
Tammy
Cunnington
Swimming
Sabrina
Duchesne
Swimming
Alexander
Elliot
Swimming
Devin
Gotell
Swimming
Benoît
*Huot
Swimming
Nydia
Langill
Swimming
Jean-Michel
Lavallière
Swimming
James
Leroux
Swimming
Danial
Murphy
Swimming
Tess
*Routliffe
Swimming
Katarina
*Roxon
Swimming
Samantha
Ryan
Swimming
Abi
Tripp
Swimming
Nicolas-Guy
*Turbide
Triathlon
Stefan
*Daniel
Triathlon
Chantal
Givens
Triathlon
Christine
Robbins
Wheelchair basketball
David
Eng
Wheelchair basketball
Tracey
Ferguson
Wheelchair basketball
Erica
Gavel
Wheelchair basketball
Cindy
Ouellet
Wheelchair basketball
Amanda
Yan
Wheelchair rugby
Cody
Caldwell
Wheelchair rugby
Ian
Chan
Wheelchair rugby
Patrice
Dagenais
Wheelchair rugby
Travis
Murao
 
Olympic Coaches
SPORT
FIRST NAME
LAST NAME
Archery
Joan
McDonald
Athletics
Charles
Allen
Athletics
Gerald
Dragomir
Athletics
Peter
Eriksson
Athletics
Richard
Parkinson
Badminton
Ram
Nayyar
Beach Volleyball
Steven
Anderson
Beach Volleyball
John
May
Boxing
Danielle
Bouchard
CanoeKayak Slalom
Michal
Staniszewski
CanoeKayak Sprint
Peter
Martinek
Diving
Aaron
Dziver
Diving
Yihua
Li
Diving
Arturo
Miranda
Fencing
Paul
ApSimon
Fencing
David
Howes
Fencing
Henri
Sassine
Modern Pentathlon
John
Hawes
Modern Pentathlon
Richard
Maynard
Rowing
Tom
Morris
Sailing
Kenneth
Dool
Shooting
Florin
Marinache
Swimming
Tom
Johnson
Swimming
Linda
Kiefer
Swimming
Ben
Titley
Synchronized Swimming
Meng
Chen
Synchronized Swimming
Lyne
Piché
Taekwondo
ShinWook
Lim
Volleyball
Vincent
Pichette
Weightlifting
Guy
Marineau
Weightlifting
Gilles
Poirier
 
Paralympic Coaches
SPORT
FIRST NAME
LAST NAME
Athletics
John
Allan
Athletics
Kim
Cousins
Athletics
Peter
Eriksson
Boccia
Mario
Delisle
Boccia
César
Nicolai
Canoe
Marc
Creamer
Sailing
Ken
Dool
Shooting
Rick
Ward
Sitting volleyball
Nicole
Ban
Sitting volleyball
Christine
Smyth
Swimming
France
Latendresse
Swimming
Craig
McCord
 
For more information:
 
Government of Canada:
 
Ashley Michnowski, Press Secretary
Office of the Honourable Carla Qualtrough
Minister of Sport and Persons with Disabilities
Cell: 613-697-8016
 
Canadian Olympic Committee:
 
Cherry Ye, Program Manager, Media Relations
Tel: 416-324-4123 / Cell: 416-427-4341
 
Josh Su, Coordinator, Communications
Tel: 416-324-4303 / Cell: 647-464-4060
 
Canadian Paralympic Committee:
 
Alison Korn, Senior Manager, Communications
Tel: 613-569-4333 ext. 243 / Cell: 613-298-4927
 
Martin Richard, Executive Director, Communications & Marketing
Tel: 613-569-4333 ext. 224 / Cell: 613-725-4339