The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

Canadian Fencing Federation – Athletes Announced for the 2016 Junior/Cadet Pan Am Fencing Championships

The CFF is pleased to announce that the following athletes have qualified for the 2016 Junior/Cadet Pan Am Championships, scheduled to take place February 27 – March 4, 2016 in Cancun, Mexico:

CADET

Women’s Epee/Epee Féminin

Cindy Gao (Toronto, ON)

Natasha Kis-Toth (Richmond, BC)

Elizabeth Douglas (Richmond, BC)

Monika Rogowicz (White Rock, BC)

 

Women’s Foil/Fleuret Féminin

Jane Caulfield (Edmonton, AB)

Karina Li (Toronto, ON)

Ying Cao (Toronto, ON)

Cynthia Liu (Brookline, MA)

 

Women’s Sabre/Sabre Féminin

Marina Guintchitskaia (Edmonton, AB)

Emily Ma (Vancouver, BC)

Kathy Hu (Shenzhen, CHN)

Julia Creusot (Prince Albert, SK)

 

Men’s Epee/Epee Masculine

Fynn Fafard (Roberts Creek, BC)

Matthew Litwin (Toronto, ON)

Seraphim Jarov (Surrey, BC)

Nicolas Riopel (Anjou, QC)

 

Men’s Foil/Fleuret Masculin

Blake Broszus (San Jose, CA)

Mateusz Kozak (Brampton, ON)

Alex Cai (Brampton, ON)

Brandon Jalowica (Caledonia, ON)

 

Men’s Sabre/Sabre Masculin

Hunter Moricz (North Vancouver, BC)

Francois Cauchon (Montreal, QC)

Angelo Chiara (Montreal, QC)

Eric Vasas (Winnipeg, MB)

 

JUNIOR/TEAM/EQUIPE

 

Women’s Epee/Epee Féminin

Alexanne Verret (Quebec, QC)

Cindy Gao (Toronto, ON)

Monica Lubczynski (Pointe-Claire, QC)

Emma von Dadelszen (Vancouver, BC)

 

Women’s Foil/Fleuret Féminin

Ariane Bilodeau (Qutremont, QC)

Angela Li (Toronto, ON)

Ying Cao (Toronto, ON)

Sarah Filby (Winnipeg, MB)

 

Women’s Sabre/Sabre Féminin

Rachel Lamarre (Blainville, QC)

Madison Thurgood (Edmonton, AB)

Frederique Bourget (Blainville, QC)

Véronique Lamarre (Blainville, QC)

 

Men’s Epee/Epee Masculine

Dylan French (Richmond, BC)

Loïc Beaulieu (Quebec, QC)

Matson Lalor (White Rock, BC)

Loup-Yann Ferre (Quebec, QC)

 

Men’s Foil/Fleuret Masculin

Daniel Gu (Edmonton, AB)

Sean Grant (Tiburon, CA)

Misha Sweet (Winnipeg, MB)

Chris Sheardown (Medicine Hat, AB)

 

Men’s Sabre/Sabre Masculin

Cameron Mackay (Winnipeg, MB)

Falan Kennedy (Ardrossan, AB)

Hunter Moricz (North Vancouver, BC)

David Brown (Gainesville, FL

 

Team Manager/Chef d’équipe – Stephane Hamel (Laval, QC)

Coach/Entraîneur Epee – Iulian Badea (Montreal, QC)

Coach/ Entraîneur Foil/Fleuret – Mike Pederson (San Francisco, CA) / Alice Lu (Toronto, ON)

Coach/ Entraîneur Sabre – Ayach Bounachada (Winnipeg, MB)

 

Congratulation to all and best of luck!