Canoe Kayak Canada names Sprint Teams

November 24, 2016

Canoe Kayak Canada - OTTAWA, ON (November 23, 2016) — Canoe Kayak Canada is pleased to name its sprint teams for the 2016-2017 season. 

The National Team consists of carded athletes who are part of Sport Canada’s Athlete Assistance Program. The NextGen 2024 Team is composed of targeted athletes who have demonstrated they are on track to achieve make a final at the 2024 Olympic Games. The Academy Team is composed of junior athletes who have demonstrated the potential for future international success based on performance indicators.

Canoe Kayak Canada has selected these teams based on the 2016 Selection Criteria. Below you will find the selected athletes and rationale for those nominations.

National Team Carded Athletes

Men’s Kayak 1000m

Hometown

Club

Coach

Jarret Kenke

Saskatoon, SK

Saskatoon

Chad Brooks / Andrzej Gronowicz

Marshall Hughes

Waverley, NS

Cheema

Chad Brooks / Mike Kerrivan

Andrew Jessop

Halifax, NS

Maskwa

Chad Brooks

Brian Malfesi

Maple Ridge, BC

Ridge

Chad Brooks / Piotr Majewski

Nick Robson

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Rob Clarke

Mississauga, ON

Burloak

Chad Brooks / Adam Oldershaw

Nicholas Matveev

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

       

Men’s Kayak 200/500m

Hometown

Club

Coach

Mark de Jonge (200m)

Halifax, NS

Maskwa

Frédéric Jobin

Pierre-Luc Poulin (500m)

Lac Beauport, QC

Lac-Beauport

Chad Brooks / Luc Grenier

Alex Scott (200m)

Bedford, NS

Maskwa

Frédéric Jobin / Chad Brooks

Marc-Alexandre Gagnon (200m)

Trois-Rivières, QC

Trois-Rivières

Frédéric Jobin / Mathieu Pelletier

Ryan Cochrane (200m)

Windsor, NS

Lac Beauport

Frédéric Jobin

Hugues Fournel (200m)

Montréal, QC

Lachine

Frédéric Jobin

James Lavallée (200m)

Winnipeg, MB

Toba

Jerome Seremak

Maxence Beauchesne (500m)

Trois-Rivieres, QC

Trois-Rivieres

Mathieu Pelletier

       

Women’s Kayak 200/500m

Hometown

Club

Coach

Émilie Fournel

Montréal, QC

Lachine

Frédéric Jobin

Kathleen (KC) Fraser

Oakville, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Andréanne Langlois

Québec, QC

Trois-Rivières

Frédéric Jobin / Mathieu Pelletier

Genevieve Orton

Lake Echo, NS

Orenda

Laszlo (Csom) Latorovszki

Lissa Bissonnette

Sherbrooke, QC

Pointe-Claire

Dave Robertson

Hannah Vaughan

Dartmouth, NS

Banook

Jan Kruk

Michelle Russell

Fall River, NS

Cheema

Mike Kerrivan

Sam Hall

Dartmouth, NS

Cheema

Dave Robertson / Mike Kerrivan

Alanna Bray-Lougheed

Oakville, ON

Burloak

Dave Robertson / Mike Kerrivan / Adam Oldershaw

Madeline Schmidt

Ottawa, ON

Rideau

Dave Robertson / Mike Kerrivan / Mike Robinson

Madison MacKenzie

Chelsea, QC

Cascades

Dave Robertson

       

Men’s Canoe 1000m

Hometown

Club

Coach

Mark Oldershaw

Burlington, ON

Burloak

Scott Oldershaw

Craig Spence

Dartmouth, NS

Cheema

Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk

Mark James

Dartmouth, NS

Senobe

Jan Kruk

Drew Hodges

Ottawa, ON

Rideau

Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk/ Wade Farquaharson

Marc Tarling

Pointe-Claire, QC

Pointe-Claire

Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk

Steve Frodsham

Ottawa, ON

Rideau

Jan Kruk / Wade Farquaharson

Sam Pennyfather

Oakville, ON

Burloak

Adam Oldershaw / Hunter George

       

Women’s Canoe

Hometown

Club

Coach

Laurence Vincent-Lapointe

Trois-Rivières, QC

Trois-Rivières

Rob Stott / Mathieu Pelletier

Katie Vincent

Mississauga, ON

Mississauga

Kyle Jeffery / Rob Stott

Nadya Crossman-Serb

Winnipeg, MB

Toba

Jerome Seremak

Hannah MacIntosh

Dartmouth, NS

Senobe

Rob Stott / Rob Baert

Jillian Perrone

Oakville, ON

Burloak

Adam Oldershaw

Anna Roy-Cyr

Lac Beauport, QC

Lac Beauport

Luc Grenier

Anne Sophie Lavoie-Parent

Trois-Rivières, QC

Trois-Rivières

Mathieu Pelletier

       

Paracanoe

Hometown

Club

Coach

Christine Gauthier

Pointe-Claire, QC

Pointe-Claire

Mark Granger / Marc Creamer

Erica Scarff

Toronto, ON

Balmy Beach

Mari Ellery

Trinity Tratch 

Calgary, AB

Calgary

Edgar Garza

Zacharie Lauziere-Fitzgerald

Sherbrooke, QC

Sherbrooke

Nathan Desmarais

NextGen 2024 Team

Men’s Kayak

Hometown

Club

Coach

Marshall Hughes

Waverley, NS

Cheema

Chad Brooks / Mike Kerrivan

Pierre-Luc Poulin

Lac Beauport, QC

Lac-Beauport

Chad Brooks / Luc Grenier

Alex Scott

Bedford, NS

Maskwa

Frédéric Jobin / Chad Brooks

Nicholas Matveev

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Maxence Beauchesne

Trois-Rivières, QC

Trois-Rivieres

Mathieu Pelletier

James Lavallee

Winnipeg, MB

Toba

Jerome Seremak

Olivier Courchesne

Trois-Rivières, QC

Trois-Rivières

Mathieu Pelletier

Nick Robson

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Charles-Antoine Girouard

Trois-Rivières, QC

Trois-Rivieres

Mathieu Pelletier

       

Women’s Kayak

Hometown

Club

Coach

Madeline Schmidt

Ottawa, ON

Rideau

Dave Robertson / Mike Kerrivan / Mike Robinson

Madison MacKenzie

Chelsea, QC

Cascades

Dave Robertson

       

Men’s Canoe 1000m

Hometown

Club

Coach

Craig Spence

Dartmouth, NS

Cheema

Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk

Steve Frodsham

Ottawa, ON

Rideau

Jan Kruk / Wade Farquaharson

Sam Pennyfather

Oakville, ON

Burloak

Adam Oldershaw / Hunter George

Lucas Turnbull

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Isaac Finklestein

Ottawa, ON

Rideau

Wade Farquharson

       

Women’s Canoe

Hometown

Club

Coach

Katie Vincent

Mississauga, ON

Mississauga

Kyle Jeffery / Rob Stott

Nadya Crossman-Serb

Winnipeg, MB

Toba

Jerome Seremak

Anna Roy-Cyr

Lac Beauport, QC

Lac Beauport

Luc Grenier

Jillian Perrone

Oakville, ON

Burloak

Adam Oldershaw

Anne Sophie Lavoie-Parent

Trois-Rivières, QC

Trois-Rivières

Rob Stott / Mathieu Pelletier

Tess Peterman

Cascades

Chelsea, QC

Adam Mayo

Juliette Brault

Pointe-Claire, QC

Pointe-Claire

Rob Stott / Eric Mihalovic

Academy Team

Men’s Kayak

Hometown

Club

Coach

Luke Steinburg

Dartmouth, NS

Senobe

Rob Baert

Palmer Lumb

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Justin Dobson

Carleton Place, ON

Carleton Place

Pat Lester

Cameron Nowen

Waverley, NS

Cheema

Mike Kerrivan

Oskar Morawski

Richmond Hill, ON

Richmond Hill

Helen Savin

Thomas Paquette

Carleton Place, ON

Carleton Place

Pat Lester

Ryan Lefort

Dartmouth, NS

Banook

Toshko Kalpakov

Jack McGovern

Dartmouth, NS

Senobe

Rob Baert

Sawyer Capes

Waverley, NS

Cheema

Mike Kerrivan

Alex Canning

Dartmouth, NS

Banook

Toshko Kalpakov

Cameron Lang

Richmond Hill, ON

Richmond Hill

Helen Savin

David Stewart

Richmond Hill, ON

Richmond Hill

Helen Savin

Matt Chisholm

Sackville, NS

Sack-a-Wa

Chris MacPherson

       

Women’s Kayak

Hometown

Club

Coach

Grace Whebby

Dartmouth, NS

Mic Mac

Chris Chaisson

Lucy Pennyfather

Oakville, ON

Burloak

Hunter George / Adam Oldershaw

Ashley Card

Halifax, NS

Maskwa

Jon Pike

Riley Melanson

Dartmouth, NS

Banook

Toshko Kalpakov

Corrina Higgins

Pointe-Claire, QC

Pointe-Claire

Eric Mihailovic

Courtney Piercey

Halifax, NS

Maskwa

Jon Pike

Hannah English

Halifax, NS

Maskwa

Jon Pike

Claire Carruthers

Dartmouth, NS

Mic Mac

Chris Chaisson

Adriana Lilley-Osende

Dartmouth, NS

Mic Mac

Chris Chaisson

Jane Girgulis

Calgary, AB

Calgary

Edgar Garza

Sophia Cuoci

Pointe-Claire, QC

Pointe-Claire

Eric Mihailovic

       

Men’s Canoe 1000m

Hometown

Club

Coach

Lucas Turnbull

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Isaac Finklestein

Ottawa, ON

Rideau

Wade Farquharson

Nicholas Billard

Halifax, NS

Maskwa

Jon Pike

Samuel Djurfeldt

Mississauga, ON

Mississauga

Kyle Jeffery

Thomas Côté

Lachine, QC

Lachine

Samuel Raiche

Kieran Moorfield-Yee

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Philipe Turcanu

Ottawa, ON

Ottawa River

Joel Hazzan

Tyler Laidlaw

Sackville, NS

Sack-a-Wa

Chris MacPherson

Dawson Peachey

Halifax, NS

Maskwa

Jon Pike

Conor O’Neill

Ottawa, ON

Rideau

Wade Farquharson

Adam Scott

Halifax, NS

Maskwa

Jon Pike

Rylan Conway

Halifax, NS

Maskwa

Jon Pike

Matt Sampson

Waverley, NS

Cheema

Mike Kerrivan

       

Women’s Canoe

Hometown

Club

Coach

Kate Hennesey

Dartmouth, NS

Mic Mac

Chris Chaisson

Emily Howard

Mississauga, ON

Mississauga

Kyle Jeffery

Audrey Veillette

Lachine, QC

Lachine

Samuel Raiche

Marlee MacIntosh

Halifax, NS

Maskwa

Jon Pike

Julia Lilley Osende

Dartmouth, NS

Mic Mac

Chris Chaisson

Sophia Jensen

Cascades

Chelsea, QC

Adam Mayo

Courtney Spratt

Ottawa, ON

Rideau

Wade Farquharson

Lindsay Irwin

Carleton Place, ON

Carleton Place

Pat Lester

Sloan Mackenzie

Waverley, NS

Cheema

Mike Kerrivan

Kate Pennyfather

Oakville, ON

Burloak

Hunter George / Adam Oldershaw

About Canoe Kayak Canada

Canoe Kayak Canada is the national governing body for competitive paddling in Canada. Canoe Kayak Canada has been one of Canada’s top performing summer sports having won an impressive count of 24 Olympic medals. Canoe Kayak Canada is a member-based organization which includes an intricate network of clubs as well as provincial, territorial and divisional paddling associations. Elite National Team athletes proudly represent Canada at various competitions around the globe – most notably the Olympic Games, Paralympic Games, Pan American Games, ICF World Cups as well as Junior, Under 23 and Senior World Championships. Follow Canoe Kayak Canada on TwitterFacebookInstagram and YouTube.

-30-

For more information:

Ian Miller
Communications and Marketing Officer, Canoe Kayak Canada
613.314.1352
imiller@canoekayak.ca