The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

Rowing Canada Aviron – Team Canada took to the water with intent on the first day of World Rowing Cup action in Poznan, Poland today. Fourteen Canadian crews raced in heats and repechages with multiple teams advancing to A/B semi-finals on Saturday. 

Conlin McCabe (Brockville, ON) and Kai Langerfeld (Vancouver, BC) won their heat today in the Men’s Pair event with a time of 6:26.80. Men’s Lightweight Double team, Maxwell Lattimer (Delta, BC) and Patrick Keane (Victoria, BC), also delivered a convincing heat win, posting the second fastest time of four heats in 6:29.36.

Jill Moffatt (Bethany, ON) placed 2nd in the Lightweight Women’s Single heat to advance directly to A/B semi-finals while Carling Zeeman also finished 2nd in Women’s Single to qualify for A/B semi-finals on Saturday. 

Jeremy Hall (St. Paul, AB) finished 2nd in the PR2 Men’s Single event, behind World Champion Corne De Koning from the Netherlands. Jeremy will race in RCA’s first A Final of the competition tomorrow at 10:15amET/7:15amPT. 

Hillary Janssens (Cloverdale, BC) and Sydney Payne (Toronto, ON) took the win in the Women’s Pair repechage to advance to A/B semi-finals tomorrow. 

Andrea Proske (Langley, BC) and Gabrielle Smith (Unionville, ON) stole another win for Team Canada in the Women’s Double repechage to secure their spot in the A/B semi-finals. 

The Canadian Men’s and Women’s Eights head to repechage tomorrow.

Racing for all crews continues tomorrow with Finals streaming live at CBC Sports and World Rowing on Sunday. 

Team Canada Results and Progressions (in order of event)

PR2 Men’s Single – Jeremy Hall
2nd > A Final

Lightweight Women’s Single – Jill Moffatt
2nd in Heat > A/B Semi-final

Women’s Pair 
Janssens/Payne
1st in Rep > A/B Semi-final
Bauder/Roman  3rd in Rep > C Final

Men’s Pair  
McCabe/Langerfeld 
1st in Heat > A/B Semi-final
De Groot/Schrijver 3rd in Rep > C Final

Women’s Double Sculls – Andrea Proske & Gabrielle Smith
1st in Rep > A/B Semi-final

Men’s Double Sculls – Matt Buie & Aaron Lattimer
5th in Rep > C Final

Women’s Four -Christine Roper, Colleen Nesbitt, Karen Lefsrud, Stephanie Grauer
4th in Rep > C Final

Women’s Single Sculls – Carling Zeeman
2nd in Heat > A/B Semi-final

Lightweight Women’s Double – Jennifer Casson & Ellen Gleadow
3rd in Rep > C Final

Lightweight Men’s Double – Maxwell Lattimer & Patrick Keane
1st in Heat > A/B Semi-final

Women’s Coxed Eight (Roster below)
4th in Heat > Rep

Men’s Eight (Roster below)
3rd in Heat > Rep
 
Live Streaming will be available for finals on Sunday June 23 at CBC Sports and World Rowing.

When and Where
June 21-23, 2019
Poznan, Poland
Racing starts 9:00am local time (3:00amET / 12:00amPT)

How to Follow Racing 
Live tracking and blogging every day at www.worldrowing.com.
Live streaming of finals on Sunday available in Canada at CBC Sports.

Join the conversation @rowingcanada: #WRCPoznan #rowtotokyo #rowingcanada

Schedule and Results available at worldrowing.com.
 
Canadian Crews – World Cup 2

PR2 Men’s Single  
Jeremy Hall Edmonton Rowing Club
   
Women’s Eight  
Madison Mailey Burnaby Lake Rowing Club
Susanne Grainger London Rowing Club
Jennifer Martins Western University Rowing Club
Nicole Hare Calgary Rowing Club
Avalon Wasteneys University of Victoria Rowing Club
Kasia Gruchalla-Wesierski Calgary Rowing Club
Hillary Janssens University of British Columbia Rowing Club
Rebecca Zimmerman University of Victoria Rowing Club
Kristen Kit (coxswain) University of British Columbia Rowing Club/St. Catharines Rowing Club
Women’s Pair  
Hillary Janssens University of British Columbia Rowing Club
Sydney Payne Brentwood College Rowing Club
   
Kristin Bauder Middlesex-Western Rowing Club
Lisa Roman Middlesex-Western Rowing Club
   
Women’s Four  
Christine Roper Ottawa Rowing Club
Colleen Nesbitt Calgary Rowing Club
Karen Lefsrud Calgary Rowing Club
Stephanie Grauer Burnaby Lake Rowing Club
   
Women’s Double  
Andrea Proske Victoria City Rowing Club
Gabrielle Smith Knowlton Rowing Club
   
Spare: Morgan Rosts Ridley Graduate Boat Club
   
Lightweight Women’s Double  
Ellen Gleadow Burnaby Lake Rowing Club
Jennifer Casson Kingston Rowing Club
Lightweight Women’s Single  
Jill Moffatt Western University Rowing Club
   
Women’s Single  
Carling Zeeman Sudbury Rowing Club
   
Men’s Pair  
Conlin McCabe Brockville Rowing Club
Kai Langerfeld University of Victoria Rowing Club
   
David de Groot Brock University Rowing Club
Tim Schrijver Brock University Rowing Club
   
Men’s Eight  
Benjamin de Wit University of British Columbia Rowing Club
Cody Bailey MicMac Aquatic Center
Gavin Stone Queen’s University Rowing Club
Jakub Buczek Burnaby Lake Rowing Club
Mackenzie Copp Western University Rowing Club
Martin Barakso Brentwood College Rowing Club
Taylor Perry Leander Boat Club
Will Crothers Kingston Rowing Club
Lesley Thompson-Willie (coxswain) London Rowing Club
   
Men’s Double  
Matthew Buie St. Catharines Rowing Club
Aaron Lattimer University of British Columbia Rowing Club
   
Lightweight Men’s Double  
Maxwell Lattimer University of British Columbia Rowing Club
Patrick Keane Victoria City Rowing Club
   

 
Click here for all National team bios.
 
The World Rowing and International regatta events dates:
 
World Rowing Cup 2 – June 21-23, Poznan, Poland
World Rowing Cup 3 –July 12-14, Rotterdam, Netherlands
World Rowing Championships – August 25-Sept 1, Linz, Ottensheim
 
-30-

For more information:
Colleen Coderre
RCA Communications Lead
comm@rowingcanada.org