The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

Rowing Canada Aviron – Team Canada had a strong start at the 2019 World Rowing Championships in Linz-Ottensheim, Austria with seven crews advancing directly to quarterfinals and four crews headed to repechages over the next few days.

The Canadian lightweight crews are showcasing the strength of their program in Linz, with three of four boats advancing to quarterfinals today including Aaron Lattimer (Delta, BC) with a race win in the lightweight single.

Maxwell Lattimer (Delta, BC) and Patrick Keane (Victoria, BC) flew through their heat with less than a second separating them from the 1st place finishers from Belarus.

Jill Moffatt (Bethany, ON) and Jennifer Casson (Kingston, ON) raced a strong heat against Italy, finishing 2nd and successfully progressing to quarterfinals on Wednesday along with the men’s lightweight double.

Ellen Gleadow (Vancouver, BC) put together another strong heat for the lightweights crossing the line in 3rd with less than a second separating her and Madeleine Arlett of Great Britain. With only 2 advancing to the semi-finals from each heat, Gleadow will progress to the repechage on Tuesday.

Hillary Janssens (Cloverdale, BC) and Caileigh Filmer (Victoria, BC) were the first race of five heats in the women’s pair even. Janssens and Filmer held the lead from the start to finish ahead of Italy, Norway, Poland and Czech Republic. The 2018 World Champions posted the fastest time across all heats (7:09.45) advancing to the quarterfinals on Wednesday.

Conlin McCabe (Brockville, ON) and Kai Langerfeld (Vancouver, BC) made their World Championship debut as a new Pair combination this year finishing 0.79 of a second behind the heat winner’s Spain (6:31.26) with a time of 6:31.75, advancing to the quarterfinals on Wednesday.
 
Matt Buie (Duntroon, ON) and Trevor Jones (Lakefield, ON) crossed the line in 3rd in the Men’s Double heat to qualify for quarterfinals on Wednesday.

Rio Olympian Carling Zeeman (Cambridge, ON) won her heat today beating France across the line in 7:47.03 to take on the quarterfinals on Wednesday.

The Women’s Four kicked off their World Championship journey with a 4th place finish in a competitive field of crews looking to qualify their boats for Tokyo.  Madison Mailey (Burnaby, BC), Sydney Payne (Toronto, ON), Jennifer Martins (Toronto, ON), and Stephanie Grauer (Vancouver, BC) will head to repechage on Tuesday.
 
Two Canadian Para boats made their international debuts in Linz including the new combination of Jeremy Hall (St. Paul, AB) and Jessye Brockway (Mill Bay, BC) in the PR2 Mixed Double. Despite the strong push in the final 1000m, Jeremy and Jessye finished 4th to Russia and will progress to the repechage on Tuesday.
 
Loren Pearson (Kamloops, BC) made his World Championship debut in the PR1 Men’s Single, finishing 4th in his heat. With only one boat progressing through to the semi-finals, Loren will race the repechage on Wednesday.
 
More Canadian crews will kick off racing in Linz tomorrow including 2018 World Silver medalist Jeremy Hall in the PR2 Men’s Single, the 2018 World Champion PR3 Men’s Pair, and the World Cup 3 Silver medalist winning Women’s double. The Men’s and Women’s eights will race their heats on starting on Tuesday.
 
Racing continues through until September 1, 2019 with live streaming available every day at CBC Sports and World Rowing.

Full Results

-30- 

The 2019 World Rowing Championships Qualification System for Tokyo 2020 can be found here.

When and Where
August 25-September 1, 2019
Linz-Ottensheim, Austria

How to Follow Racing 
Live tracking and blogging every day at www.worldrowing.com.
Live streaming available in Canada at CBC Sports.

Media Guide
View World Rowing’s World Rowing Championships media guide here. Bio information for Canadian team found here.

Join the conversation @rowingcanada: #WRChamps #rowtotokyo #rowingcanada #truenorthstrong

Canadian Crews – World Rowing Championships

PR2 Men’s Single  
Jeremy Hall Edmonton Rowing Club
   
PR2 Mixed Double  
Jeremy Hall Edmonton Rowing Club
Jessye Brockway Gorge Rowing Club
   
PR3 Men’s Pair  
Andrew Todd North Star Rowing Club
Kyle Fredrickson University of Victoria Rowing Club
   
PR1 Men’s Single  
Loren Pearson Victoria City Rowing Club
   
Women’s Eight  
Lisa Roman Middlesex-Western Rowing Club
Susanne Grainger London Rowing Club
Nicole Hare Calgary Rowing Club
Avalon Wasteneys University of Victoria Rowing Club
Kasia Gruchalla-Wesierski Calgary Rowing Club
Hillary Janssens University of British Columbia Rowing Club
Christine Roper Ottawa Rowing Club
Caileigh Filmer University of Victoria Rowing Club
Kristen Kit (coxswain) University of British Columbia Rowing Club/St. Catharines Rowing Club
Women’s Pair  
Hillary Janssens University of British Columbia Rowing Club
Caileigh Filmer University of Victoria Rowing Club
   
Women’s Four  
Madison Mailey Burnaby Lake Rowing Club
Jennifer Martins Western University Rowing Club
Stephanie Grauer Burnaby Lake Rowing Club
Sydney Payne Brentwood College Rowing Club 
   
Women’s Double  
Andrea Proske Victoria City Rowing Club
Gabrielle Smith Knowlton Rowing Club
   
   
Lightweight Women’s Double  
Jill Moffatt Western University Rowing Club
Jennifer Casson Kingston Rowing Club
Lightweight Women’s Single  
Ellen Gleadow Burnaby Lake Rowing Club
   
Spares  
Kristin Bauder Middlesex-Western Rowing Club
Morgan Rosts Ridley Graduate Boat Club
Rebecca Zimmerman University of Victoria Rowing Club
Laura Court St. Catharines Rowing Club
   
Women’s Single  
Carling Zeeman Sudbury Rowing Club
   
Men’s Pair  
Conlin McCabe Brockville Rowing Club
Kai Langerfeld University of Victoria Rowing Club
   
Men’s Eight  
Benjamin de Wit University of British Columbia Rowing Club
Cody Bailey MicMac Aquatic Center
Gavin Stone Queen’s University Rowing Club
Jakub Buczek Burnaby Lake Rowing Club
Mackenzie Copp Western University Rowing Club
Martin Barakso Brentwood College Rowing Club
Taylor Perry Leander Boat Club
Will Crothers Kingston Rowing Club
Lesley Thompson-Willie (coxswain) London Rowing Club
   
Men’s Double  
Matthew Buie St. Catharines Rowing Club
Trevor Jones Peterborough Rowing Club
   
Lightweight Men’s Double  
Maxwell Lattimer University of British Columbia Rowing Club
Patrick Keane Victoria City Rowing Club
   
Lightweight Men’s Single  
Aaron Lattimer University of British Columbia Rowing Club
   
Spares  
David De Groot Brock University Rowing Club
Tim Schrijver Brock University Rowing Club

 
-30-

For more information:
Colleen Coderre
RCA Communications Lead
comm@rowingcanada.org