The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

Canadian Fencing Federation – Fencing Weekend Wrap-Up: Jan. 7, 2019

Over this past weekend, Canada’s rising fencers were in action at the North American Cup (NAC) competition in Charlotte, North Carolina in Division I, Junior, Senior Team and Wheelchair fencing.

Canada took home 27 top 16 results, including 10 medals and 19 top eight results. Taking home the gold was Ruth Sylvie T. Morel (CDO – Chevalier Dragon d’Or) in Wheelchair Women’s Saber.

Ryan Rousell (SKA-Asquith Garde Fencing Club) took three medals – gold in Wheelchair Men’s Saber, silver in Wheelchair Men’s Epee, and bronze in Wheelchair Men’s Foil. In addition, Mathieu Hebert (ROU – Club d’escrime du Roussillon) took gold in Wheelchair Men’s Epee and silver in Wheelchair Men’s Saber.

Also taking silver, was Justine Boudreau (OM – Olympia de Longueuil) in Women’s Epee Classification and Jessica Zi Jia Guo (HHF – Hua Hua Fencing Club) in Junior Women’s Foil. Pierre Mainville (CLC – Club d’escrime Lames Croisées de Saint Jérôme) took bronze in Wheelchair Men’s Saber, as well as Amber Briar (TFC – Toronto Fencing Club) in Wheelchair Women’s Foil.

The following table is a summary of the top 16 performances: 

Matthieu

Hebert

1st

Wheelchair Men’s Epee

ROU – Québec

Ruth Sylvie T.

Morel

1st

Wheelchair Women’s Saber

CDO- Pincourt, Québec

Ryan

Rousell

1st

Wheelchair Men’s Saber

SKA – Saskatchewan 

Jessica

Zi Jia Guo

2nd

Junior Women’s Foil

HHF – Toronto

Justine

Boudreau

2nd

Women’s Epee Classification

OM – Montreal

Matthieu

Hebert

2nd

Wheelchair Men’s Saber

ROU – Québec

Ryan

Rousell

2nd

Wheelchair Men’s Epee

SKA – Saskatchewan 

Amber

Briar

3rd

Wheelchair Women’s Foil

TFC -Toronto

Pierre

Mainville

3rd 

Wheelchair Men’s Saber

CLC – Québec

Ryan

Rousell

3rd

Wheelchair Men’s Foil

SKA – Saskatchewan 

Douglas

Brecht

5th

Wheelchair Men’s Saber

SKA – Saskatchewan 

Matthieu

Hebert

5th

Wheelchair Men’s Foil

ROU – Québec

Pierre

Mainville

5th

Wheelchair Men’s Epee

CLC – Québec

Ruth Sylvie T.

Morel

5th

Wheelchair Women’s Foil

CDO- Pincourt, Québec

Chiara

Angelo M.

6th

Junior Men’s Saber

BRE- Montreal

Douglas

Brecht

6th

Wheelchair Men’s Epee

SKA – Saskatchewan 

Tamara L.

Booy

6th

Women’s Epee Classification

OM – Montreal

Ying

Cao

6th

Junior Women’s Foil

TFC – Toronto

Douglas

Brecht

7th

Wheelchair Men’s Foil

SKA – Saskatchewan 

Blake J.

Broszus

9th

Div I Men’s Foil

Silicon Valley Fencing Centre

Seraphim Hsieh

Jarov

9th

Junior Men’s Epee

DYN – Richmond

Christina S.

Zozulya

10th

Junior Women’s Epee

DYN – Richmond

David J.

Gomovsky

10th

Junior Men’s Epee

SWP – Toronto

Park Thomas

Junseo

10th

Men’s Epee Classification

USA

Jessica

Zi Jia Guo

11th

Div I Women’s Foil

HHF – Toronto

Ariane

Leonard

12th

Junior Women’s Epee

OM – Montreal

Genevieve

Rosseel

14th

Women’s Epee Classification

SKA – Saskatchewan 

 

Congratulations to all fencers.