The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

Rowing Canada Aviron – The 2019 Pan American Games regatta and the 2019 World Rowing Junior Championships are set to get under way in what will be a busy week for Canada’s NextGen rowers.
 
Pan American Games racing will begin on August 6 at Albufera Medio Mundo in Huacho, Peru with heats and repechages, which will continue into August 7. Finals will take place August 8 to 10 before the multi-sport event wraps up with the Closing Ceremony on August 11.
 
Among those representing Canada in Peru is 2015 Pan American gold medallist Kate Haber (Owen Sound, ON), as well as a number of rowers who have had success at other international events, such as 2015 World U23 gold medallists Graham Peeters (Omemee, ON) and Matthew Finley (St. Catharines, ON) and 2014 Youth Olympic Games and World Juniors medallist Larissa Werbicki (Saskatoon, SK). Returning from injury is Trish Mara (Victoria, BC), who finished fourth in the Lightweight Women’s Quad at the 2017 World Championships.
 
A crew change will see Spencer Kielar (Guelph, ON) sub in for Alex Bernst (Ottawa, ON) just days after competing for Canada at the 2019 World Rowing U23 Championships.
 
Meanwhile, across the Pacific Ocean, Canada’s Junior team will be competing at the 2019 World Rowing Junior Championships, which is taking place at the new Sea Forest Waterway in Tokyo, the venue the 2020 Olympic and Paralympic Games.
 
Heats will take place August 7 to 8 (August 6 to 7 ET/PT), followed by repechages and semifinals scheduled for August 8 to 10 (August 7 to 9 ET/PT). The event concludes on August 11 (August 10 ET/PT) with the A Finals.
 
Included among the 16 athletes donning the maple leaf in Tokyo are Junior National Team returnees Lucy Black (Fredericton, NB), Claire Ellison (Halifax, NS), Maya Meschkuleit (Mississauga, ON) and Eden Cooper-Squires (Toronto, ON).
 
When and Where
Pan American Games
August 6-10, 2019
Lima, Peru
Racing starts each day at 9:00am local time (10:00amET/7:00amPT)
 
World Junior Championships
August 7-11, 2019
Tokyo, Japan
Racing starts each day at 9:30am local time (8:30pmET/5:30pmPT previous day)
 
How to Follow Racing
Pan American Games
Select races may be livestreamed on CBC Sports
Schedule and results available at www.lima2019.pe/en
 
World Junior Championships
Live tracking every day at www.worldrowing.com
All races will be livestreamed on www.worldrowing.com
Schedule and results available at www.worldrowing.com
 
Follow @rowingcanada on social media for heat, repechage and semi-final progressions. Daily reports recapping final results will be posted on rowingcanada.org Thursday through Saturday.
 
Join the conversation @rowingcanada: #Lima2019 #PanAm #WRJChamps #Tokyo2019 #rowingcanada #RCANextGen
 
Make a contribution to the 2019 #RCANextGen fundraising campaign: fundrazr.com/RCANEXTGEN2019

 
Pan American Games Team

Lightweight Women’s Single  
Trish Mara Victoria City Rowing Club
   
Women’s Pair  
Jessie Loutit Calgary Rowing Club
Larissa Werbicki Saskatoon Rowing Club
   
Lightweight Women’s Double  
Kate Haber Victoria City Rowing Club
Jaclyn Stelmaszyk Durham Rowing Club/Victoria City Rowing Club
   
Women’s Single  
Jessica Sevick University of British Columbia Rowing Club
   
Women’s Double  
Layla Balooch Burnaby Lake Rowing Club/University of Victoria Rowing Club
Shannon Kennedy Middlesex-Western Rowing Club/Victoria City Rowing Club
   
Lightweight Men’s Double  
Spencer Kielar Guelph Rowing Club/Peterborough Rowing Club
Joshua King Ottawa Rowing Club
   
Men’s Double  
Luc Brodeur University of Victoria Rowing Club
Graham Peeters Peterborough Rowing Club/Victoria City Rowing Club
   
Men’s Single  
Matthew Finley St. Catharines Rowing Club/Brock Rowing Club

Pan Am Coaches
Carol Love (Peterborough Rowing Club)
Dane Lawson (University of Western Ontario Rowing Club)

Meet Canada’s Mommy Double, Kate Haber and Jaclyn Stelmaszyk!

Junior World Championships Team

Women’s Single  
Abigail Dent Kenora Rowing Club
   
Women’s Double  
Lily Jedlic Regina Rowing Club
Hailey Mercuri St. Catharines Rowing Club
   
Women’s Quad  
Lucy Black Ridley College
Claire Ellison Halifax Rowing Club
Aida Lissel-DeCorby Saskatoon Rowing Club
Maya Meschkuleit Don Rowing Club
   
Men’s Quad  
Stephen Harris Guelph Rowing Club
Adam Krol Don Rowing Club
Newton Seawright Don Rowing Club
William Simpson Argonaut Rowing Club
   
Men’s Coxed Four  
Julian Black St. George’s Rowing Club
Dane Halkiw Upper Canada College Rowing Club
Basil Jancso-Szabo Argonaut Rowing Club
Samuel Weinstein Zimbel Argonaut Rowing Club
Eden Cooper-Squires (coxswain) Argonaut Rowing Club

Junior Worlds Coaches
Scott Swinkels (University of Victoria)
Pat Cody (Row Nova Scotia)

Click here for NextGen National Team bios.

Canadian umpire(s) in attendance:
Pan Am Games
Ken Campbell
Timothy Henderson

Junior Worlds
Charles Hauss

-30-

For more information:
Colleen Coderre
RCA Communications Lead
comm@rowingcanada.org

Liz Montroy
RCA Communications and Events Coordinator
lmontroy@rowingcanada.org