The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

Rowing Canada Aviron – The 2019 Pan American Games and the 2019 World Rowing Junior Championships came to a close over the weekend, with Canadian crews racing in A and B finals at both events.
 
Pan American Games racing wrapped up at Albufera Medio Mundo in Huacho, Peru with Trish Mara (Victoria, BC) finishing fourth in the Lightweight Women’s Single A final after a battle for podium spots with Mexico, Argentina and Cuba.
 
Matthew Finley (St. Catharines, ON) ended the regatta strong, crossing the finish line first in the Men’s Single B final (seventh overall) with a time of 7:06.84.
 
“The intensity the Pan American countries have around these Games was evident out on the water, so it was great to see some of the Canadian performances through the regatta,” said Adam Parfitt, RCA National Team Operations Director. “The repeat win in the Lightweight Women’s Double for Kate Haber and Jessica Sevick’s performance in the Women’s Single were exceptional. I think across all the crews, they each had battles they won and experiences they haven’t had before, including several with the maple leaf on their oar for the first time.”
 
Canada finished the 2019 Pan American Games regatta with a Women’s Pair silver, a Lightweight Women’s Double gold and a Women’s Single gold.
 
Three Canadian crews raced on the last day of World Junior Championship competition at Tokyo’s Sea Forest Waterway, with the Women’s Quad finishing fourth overall behind New Zealand, Germany and Romania with a time of 7:00.470.
 
Abigail Dent (Kenora, ON) came in sixth in the Women’s Single A final, while the Men’s Quad completed the World Juniors with a fourth place B final finish (tenth overall).
 
Pan American Team Canada Results and Progressions
 
Lightweight Women’s Single – Trish Mara
3rd in Heat > 1st in Repechage > 4th in A Final
 
Women’s Pair – Jessie Loutit & Larissa Werbicki
2nd in Prelim > 2nd in A Final
 
Lightweight Women’s Double – Kate Haber & Jaclyn Stelmaszyk
1st in Heat > 1st in A Final
 
Women’s Single – Jessica Sevick
1st in Heat > 1st in A Final
 
Women’s Double – Layla Balooch & Shannon Kennedy
3rd in Prelim > 6th in A Final
 
Lightweight Men’s Double – Spencer Kielar & Josh King
4th in Heat > 1st in Repechage > 6th in A Final
 
Men’s Double – Luc Brodeur & Graham Peeters
5th in Heat > 1st in Repechage > 6th in A Final
 
Men’s Single – Matthew Finley
2nd in Heat > 5th in A/B Semi > 1st in B Final
 
World Juniors Team Canada Results and Progressions
 
Women’s Single – Abigail Dent
3rd in Heat > 1st in Repechage > 3rd in A/B Semi > 6th in A Final
 
Women’s Double – Lily Jedlic & Hailey Mercuri
5th in Heat > 4th in Repechage > 1st in C/D Semi > 4th in C Final
 
Women’s Quad (roster below)
2nd in Heat > 3rd in A/B Semi > 4th A Final
 
Men’s Quad (roster below)
4th in Heat > 1st in Repechage > 5th in A/B Semi > 4th in B Final
 
Men’s Coxed Four (roster below)
3rd in Heat > 3rd in Repechage > 1st in B Final
 
When and Where
Pan American Games
August 6-10, 2019
Lima, Peru
Schedule and results available at www.lima2019.pe/en
 
World Junior Championships
August 7-11, 2019
Tokyo, Japan
Schedule and results available at www.worldrowing.com
 
Join the conversation @rowingcanada: #Lima2019 #PanAm #WRJChamps #Tokyo2019 #rowingcanada #RCANextGen
 
Make a contribution to the 2019 #RCANextGen fundraising campaign: fundrazr.com/RCANEXTGEN2019
 
Pan American Games Team

Lightweight Women’s Single  
Trish Mara Victoria City Rowing Club
   
Women’s Pair  
Jessie Loutit Calgary Rowing Club
Larissa Werbicki Saskatoon Rowing Club
   
Lightweight Women’s Double  
Kate Haber Victoria City Rowing Club
Jaclyn Stelmaszyk Durham Rowing Club/Victoria City Rowing Club
   
Women’s Single  
Jessica Sevick University of British Columbia Rowing Club/Calgary Rowing Club
   
Women’s Double  
Layla Balooch Burnaby Lake Rowing Club/University of Victoria Rowing Club
Shannon Kennedy Middlesex-Western Rowing Club/Victoria City Rowing Club
   
Lightweight Men’s Double  
Spencer Kielar Guelph Rowing Club/Peterborough Rowing Club
Joshua King Ottawa Rowing Club
   
Men’s Double  
Luc Brodeur University of Victoria Rowing Club
Graham Peeters Peterborough Rowing Club/Victoria City Rowing Club
   
Men’s Single  
Matthew Finley St. Catharines Rowing Club/Brock Rowing Club

Pan Am Coaches
Carol Love (Peterborough Rowing Club)
Dane Lawson (University of Western Ontario Rowing Club)

Junior World Championships Team

Women’s Single  
Abigail Dent Kenora Rowing Club
   
Women’s Double  
Lily Jedlic Regina Rowing Club
Hailey Mercuri St. Catharines Rowing Club
   
Women’s Quad  
Lucy Black Ridley College
Claire Ellison Halifax Rowing Club
Aida Lissel-DeCorby Saskatoon Rowing Club
Maya Meschkuleit Don Rowing Club
   
Men’s Quad  
Stephen Harris Guelph Rowing Club
Adam Krol Don Rowing Club
Newton Seawright Don Rowing Club
William Simpson Argonaut Rowing Club
   
Men’s Coxed Four  
Julian Black St. George’s Rowing Club
Dane Halkiw Upper Canada College Rowing Club
Basil Jancso-Szabo Argonaut Rowing Club
Samuel Weinstein Zimbel Argonaut Rowing Club
Eden Cooper-Squires (coxswain) Argonaut Rowing Club

Junior Worlds Coaches
Scott Swinkels (University of Victoria)
Pat Cody (Row Nova Scotia)

Click here for NextGen National Team bios.

Canadian umpire(s) in attendance:
Pan Am Games
Timothy Henderson
Junior Worlds
Charles Hauss

-30-

For more information:
Colleen Coderre
RCA Communications Lead
comm@rowingcanada.org

Liz Montroy
RCA Communications and Events Coordinator
lmontroy@rowingcanada.org