The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

OTTAWA, ON (July 6, 2022) – Canoe Kayak Canada (CKC) is thrilled to announce the roster of sprint paddlers nominated to compete at the 2022 Junior and U23 World Championships and the Olympic Hopes Regatta.
 
The Junior and U23 World Championship team includes 12 athletes who were additionally named to the senior team, including U23 World Champion Sophia Jensen. Junior and U23 athletes will be heading to Szeged, Hungary from August 31st to September 4th vying for a coveted place on the podium while competing on the world stage.
 
“I am so excited to once again be a part of such an amazing group of athletes, congrats to all,” said Jensen. “As a team, let’s enjoy every moment, finish every race with no regrets and have fun in Hungary.”
 
The Olympic Hopes Regatta will take place only four days later, from September 8th through 11th, in Bratislava, Slovenia featuring Canada’s top U16 and U17 paddlers in an iconic event that showcases the next generation of Olympic talent.

Additional Olympic Hopes Regatta nominations will be made based on the National Championship rankings following that event taking place in Shawinigan, Quebec from August 23rd to 28th.
 
Below are the nominated teams:
 
U23 World Championship Team
 
Men’s Kayak  
 
Alex Canning – Banook Canoe Club
Cameron Low – Balmy Beach Canoe Club
Ian Gaudet – Banook Canoe Club
Laurent Lavigne – Club de Canoë-Kayak de Vitesse de Trois Rivières
 
Men’s Canoe 
 
Alix Plomteux – Club de Canoë-Kayak Lac Beauport
Andrew Billard – Maskwa Aquatic Club
Tyler Laidlaw – Sack-a-Wa Canoe Club
Matthew O’Neill – Rideau Canoe Club
 
Women’s Kayak  
 
Maren Bradley – Rideau Canoe Club
Riley Melanson – Cheema Aquatic Club
Sarah Nagy – Richmond Hill Canoe Club
Toshka Besharah-Hrebacka  – Rideau Canoe Club
 
Women’s Canoe 
 
Jacy Grant – Cheema Aquatic Club
Julia Lilley Osende – Mic Mac Aquatic Canoe Club
Sloan Mackenzie – Cheema Aquatic Club
Sophia Jensen – Cascades
 
 
Junior (U18) World Championship Team
 
Men’s Kayak  
 
Alex Erith-Ellwood – Senobe Aquatic Club
Carson Corey – Burloak Canoe Club
Eli Nowlan – Senobe Aquatic Club
Jérémy Lantz – Club de Canoë-Kayak de Vitesse de Trois Rivières
 
 
Men’s Canoe 
 
Austin Pigeon – South Niagara Canoe Club
Peter Bradley – Rideau Canoe Club
Viktor Hardy – Club de Canoë-Kayak Lac Beauport
Zachary Kralik – Mississauga Canoe Club
 
Women’s Kayak  
 
Alina Tverie – Lachine Canoe Club
Charlotte Brais – Lachine Canoe Club
Eva Looper – Burloak Canoe Club
Florence Hamel – Lachine Canoe Club
 
Women’s Canoe 
 
Elizabeth Desrosiers-McArthur – Club de Canoë-Kayak Lac Beauport
Janina Winnicki – Rideau Canoe Club
Mila Souilliere  – Rideau Canoe Club
Ruby Muhl – Rideau Canoe Club
Zoe Wojtyk – Rideau Canoe Club

 
Olympic Hopes Regatta 

Men’s Kayak 
 
U17 
Carson Corey – Burloak Canoe Club
Thomas Beauregard  – Rideau Canoe Club
 
U16 
Adam Jonsson – Balmy Beach Canoe Club
Carter Naugler – Cheema Aquatic Club
 
Men’s Canoe 
 
U17 
Nicholas Shirikov – Mississauga Canoe Club
Nikita Ciudin – Calgary Canoe Club
 
U16 
Alexander MacNeil – Maskwa Aquatic Club
Grayson Schrotter – Mississauga Canoe Club
 
 
Women’s Kayak 
 
U17 
Alina Tverie – Lachine Canoe Club
Brianna Smith – Maskwa Aquatic Club
Ivy Murphy – Banook Canoe Club
 
U16 
Callie Loch – Rideau Canoe Club
Florence Hamel – Lachine Canoe Club
 
Women’s  Canoe 
 
U17 
Elizabeth Desrosiers-MacArthur – Club de Canoë-Kayak Lac Beauport
Zoe Wojtyk – Rideau Canoe Club
 
U16 
Julia Price – Rideau Canoe Club
Ruby Muhl – Rideau Canoe Club
 



Visit Canoe Kayak Canada’s website to get more information and make sure to follow @PlanetCanoe and @CanoeKayakCAN for more live updates.
 
Subscribe to Canoe Kayak Canada’s mailing list to get all news and results directly to your email.

 

-30-

For more information:
 
Colleen Coderre
Communications Lead
ccoderre@canoekayak.ca