The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

Canadian Fencing Federation – RICHMOND, BC – The Canadian Fencing Federation, in partnership with local host the British Columbia Fencing Association, hosted the 2017 Canada Cup from January 28-30.

Over 300 athletes from across Canada fought for their spot on the podium at the world-renowned Richmond Olympic Oval.

The CFF would like to extend special thanks to the local volunteers for their hard work and dedication in supporting this very successful event.

The following are the medal results for the event. A complete results listing can be found here: http://www.fencing.ca/results/2017_jan_cc_richmond/

Saturday, January 28

Senior Women’s Foil

1. Ariane Bilodeau – MOU – QC

2. Jane Caulfield – EFC – AB

3T. Aimee Schryer – SKU – SK

3T. Naomi Moindrot-Zilliox – OM – QC

 

Junior Women’s Epee

1. Cindy Gao – VGO – ON

2. Shirley (Xueer) Wang – VGO – ON

3T. Emma Von Dadelszen – DYN – BC

3T. Ariane Leonard – OM – QC

 

Junior Men’s Epee

1. Loic Beaulieu – STH – WC

2. Colin Dale – TFC – ON

3T. Fynn Fafard – DYN – BC

3T. Seraphim Jarov – DYN – BC

 

Cadet Women’s Sabre

1. Marina Guintchitskaia – SSC – AB

2. Kathy Hu – VGO – ON

3T. Bai Xun You Liu – AXF – ON

3T. Matina Pun – DYN – BC

Senior Men’s Sabre

1. Cameron MacKay – MGB – MB

2. Francois Cauchon – BRE – QC

3T. Cedric Boutet – SRN – QC

3T. Marc Gelinas – SRN – QC

Cadet Men’s Foil

1. Blake Broszus – OM – QC

2. Daniel Li – TFC – ON

3T. Gareth Marks – DNF – ON

3T. Gavin Hay – CRA – QC

 

Junior Team Women’s Epee

1. Booy, Charchuk, Verret, Zheng

2. Campbell, Leonard, Plante, Van Marion

3. Boudreau, Chen, Zhu 

 

Junior Team Men’s Epee

1. Dale, Ferre, Zhang

2. Beaulieu, Beique-Simmons, Davis, Skidmore

3. Chynoweth, Zhao, Zwegers

 

Veteran Mixed Epee

1. Darcy Gates – TFC – ON

2. Bela Suveg – DYN – BC

3T. Joel Fafard – DYN – BC

3T. Ambrose Lee – TFC – BC

Sunday, January 29

Senior Women’s Epee

1. Zi Shan Guo – VGO – ON

2. Cindy Gao – VGO – ON

3T. Elizabeth Douglas – DYN – BC

3T. Sarah-Eve Lord – STH – QC

 

Junior Women’s Foil

1. Jane Caulfield – EFC – AB

2. Katie Jingjia Du – EFC – AB

3T. Ying Cao – TFC – ON

3T. Naomi Moindrot-Zilliox – OM – QC

 

Junior Women’s Sabre

1. Frederique Bourget – SRN – QC

2. Marina Guintchitskaia – SSC – AB

3T. Bai Xun You Liu – AXF – ON

3T. Veronique Lamarre – SRN – QC

Senior Men’s Foil

1. Maximilien Van Haaster – CRA – QC

2. Pierre-Olivier Bontems – CRA – QC

3T. Daniel Gu – EFC – AB

3T. Blake Broszus – OM – QC

 

Cadet Men’s Epee

1. Fynn Fafard – DYN – BC

2. Seraphim Jarov – DYN – BC

3T. Mateo Kadyszewski – OM – QC

3T. Henri Beique-Simmons – CEE – QC

 

Cadet Men’s Sabre

1. Angelo Chiara – BRE – QC

2. Francois Cauchon – BRE – QC

3T. Alex Sun – DYN – BC

3T. Oscar (Shen) Zhao – DYN – BC

 

Monday, January 30

Senior Men’s Epee

1. Loic Beaulieu – STH – QC

2. Seraphim Jarov – DYN – BC

3. Isaac Velestuk – DYN – BC

4. Vincent Pelletier – STH – QC

 

Junior Men’s Foil

1. Alex Cai – TFC – ON

2. Brandon Cai – DNF – ON

3T. Blake Broszus – OM – QC

3T. Daniel Li – TFC – ON

 

Junior Men’s Sabre

1. Francois Cauchon – BRE – QC

2. Hunter Moricz – NVF – BC

3T. Spencer McPhedran – EFC – AB

3T. Angelo Chiara – BRE – QC

 

Veteran Mixed Sabre

1. Mike Krasnich – DYN – BC

2. Doug Brecht – SKA – SK

3T. Fran Sloan Sainas – NVF – BC

3T. Grace Born – DYN – BC

 

Cadet Women’s Foil

1. Jessica Guo – HHF – ON

2. Jane Caulfield – EFC – AB

3T. Karina Li – HHF – ON

3T. Ying Cao – TFC – ON

Junior Team Men’s Foil

1. Dube, Hay, Joostema, Li

2. Cai, Humphrey, Zhang 

3. Broszus, Gelashvili, Newton 

 

Junior Team Men’s Sabre

1. Moricz, Prefontaine, Vasas 

2. Bradley, Op, Shuster 

3. Brignoly, Kennedy, McFadden

 

Cadet Women’s Epee

1. Ariane Leonard – OM – QC

2. Natasha Kis-Toth – DYN – BC

3T. Shirley (Xueer) Wang – VGO – ON

3T. Jenny Zhu – UNB – NB

 

Senior Women’s Sabre

1. Rachel Lammare – SRN – QC

2. Veronique Lamarre – SRN – QC

3T. Marina Guintchitskaia – SSC – AB

3T. Marie-Pier Villeneuve-Leroux – SRN – QC

 

The CFF will be hosting the National Championships for U15, Cadet, Junior, Senior, University and Veterans from April 21-23 in Gatineau, Quebec.  Registration and event details will be posted on the CFF website shortly.

 

-30-

Canadian Fencing Federation