The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

Canoe Kayak Canada – OTTAWA, ON (May 11, 2016) – Following five days of competition at the  Canadian Sprint Team Trials in Gainesville, Georgia, Canoe Kayak Canada is pleased name athletes to teams for the Olympic Games, Pan American Continental Qualifier, World Cup, Under 23 European Tour, Pan American Championships World University Championships and CANAMEX.

Two athletes have been selected for nomination to the Canadian Olympic Team based on quota spots that were qualified last year at the 2015 ICF Canoe Sprint World Championships. There is the potential to qualify up to eight additional athlete quota spots at the Pan American Continental Qualifier taking place on Lake Lanier in Gainesville, Georgia on May 19–20. 

“The road to the Olympic Games is a long and challenging one,” said Scott Logan, Canoe Kayak Canada’s High Performance Director. “Some athletes are well on their way, some have additional qualification races, and for others who have been named to various teams, this is part of a long-term pathway to excellence.” 

The trials were also used to make recommendations for Sport Canada’s Athlete Assistance program for the period of May to October 2016. Carding nominations will be published soon.

Olympic Team

August 15 – 20 – Rio de Janeiro, Brazil

(to date, potential to qualify additional athletes)

Athlete

Event

Hometown

Club

Coach

Mark de Jonge

Men’s K1 200m

Halifax, NS

Maskwa 

Frédéric Jobin

Émilie Fournel

Women’s K1 500m

Montréal, QC

Lachine

Frédéric Jobin

Pan American Continental Qualifier

May 19 – 20 – Gainesville, Georgia, USA

Athlete

Event

Hometown

Club

Coach

Adam van Koeverden

Men’s K1 1000m

Oakville, ON

Burloak

Scott Oldershaw

Marshall Hughes

Men’s K2 1000m

Waverley, NS

Cheema

Chad Brooks / Mike Kerrivan

Pierre-Luc Poulin

Men’s K2 1000m

Lac Beauport, QC

Lac-Beauport

Chad Brooks / Luc Grenier

Ryan Cochrane

Men’s K2 200m

Windsor, NS

Lac Beauport

Frédéric Jobin

Étienne Morneau

Men’s K2 200m

Québec, QC

Lac Beauport

Frédéric Jobin

Andréanne Langlois

Women’s K1 200m

Québec, QC

Trois-Rivières

Frédéric Jobin

Genevieve Orton

Women’s K2 500m

Lake Echo, NS

Orenda

Mike Kerrivan / Peter Martinek

Kathleen (KC) Fraser

Women’s K2 500m

Oakville, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Mark Oldershaw

Men’s C1 1000m

Burlington, ON

Burloak

Scott Oldershaw

Ben Tardioli

Men’s C1 200m

Ottawa, ON

Rideau

Rob Stott 

Paul Bryant

Men’s C2 1000m

Richmond Hill, ON

Burloak

Scott Oldershaw

Roland Varga

Men’s C2 1000m

Richmond Hill, ON

Richmond Hill

Scott Oldershaw 

Pan American Championships (Senior)

May 21 – 22 – Gainesville, Georgia, USA

Athlete

Event

Hometown

Club

Coach

Hannah Vaughan

Women’s Kayak

Dartmouth, NS

Banook

Jan Kruk

Lissa Bissonnette

Women’s Kayak

Sherbrooke, QC

Pointe-Claire

Dave Robertson

Marc Tarling

Men’s Canoe 1000m

Pointe-Claire, QC

Pointe-Claire

Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk

Tom Hall

Men’s Canoe 200m

Dartmouth, NS

Cheema

Jan Kruk

Maxim Poulin

Men’s Canoe 200m

Lac Beauport, QC

Lac Beauport

Frederic Jobin / Luc Grenier

Jillian Perrone

Women’s Canoe

Oakville, ON

Burloak

Adam Oldershaw

World Cups

*World Cup 1 – May 20 – 22 – Duisburg, Germany / **Paracanoe World Championships May 17-19

World Cup 2 – May 27 – 29 – Racice, Czech Republic

World Cup 3 – June 3 – 5 – Montemor-O-Velho, Portugal

Athlete

Event

Hometown

Club

Coach

Mark de Jonge*

Men’s Kayak

Halifax, NS

Maskwa 

Frédéric Jobin

Émilie Fournel*

Women’s Kayak

Montréal, QC

Lachine

Frédéric Jobin

Alex Scott*

Men’s Kayak

Bedford, NS

Maskwa 

Frédéric Jobin / Chad Brooks

Pierre-Luc Laliberté*

Men’s Canoe

Otterburn Park, QC

Pointe-Claire

Jon Pike

Katie Vincent*

Women’s Canoe

Mississauga, ON

Mississauga

Kyle Jeffery / Rob Stott

Nadya Crossman-Serb*

Women’s Canoe

Winnipeg, MB

Toba

Jaroslaw (Jerome) Seremak

Erica Scarff**

Women’s Paracanoe

Toronto, ON

Balmy Beach

Mari Ellery / Rob Stott / Mark Granger

Christine Gauthier**

Women’s Paracanoe

Pointe-Claire, QC

Pointe-Claire

Mark Granger / Marc Creamer

Adam van Koeverden

Men’s K1 1000m

Oakville, ON

Burloak

Scott Oldershaw

Marshall Hughes

Men’s K2 1000m

Waverley, NS

Cheema

Chad Brooks / Mike Kerrivan

Pierre-Luc Poulin

Men’s K2 1000m

Lac Beauport, QC

Lac-Beauport

Chad Brooks / Luc Grenier

Ryan Cochrane

Men’s K2 200m

Windsor, NS

Lac Beauport

Frédéric Jobin

Étienne Morneau

Men’s K2 200m

Québec, QC

Lac Beauport

Frédéric Jobin

Andréanne Langlois

Women’s K1 200m

Québec, QC

Trois-Rivières

Frédéric Jobin

Genevieve Orton

Women’s K2 500m

Lake Echo, NS

Orenda

Mike Kerrivan / Peter Martinek

Kathleen (KC) Fraser

Women’s K2 500m

Oakville, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Mark Oldershaw

Men’s C1 1000m

Burlington, ON

Burloak

Scott Oldershaw

Ben Tardioli

Men’s C1 200m

Ottawa, ON

Rideau

Rob Stott 

Paul Bryant

Men’s C2 1000m

Richmond Hill, ON

Burloak

Scott Oldershaw  / Laszlo (Csom) Latorovszki

Roland Varga

Men’s C2 1000m

Richmond Hill, ON

Richmond Hill

Scott Oldershaw  / Laszlo (Csom) Latorovszki

Angus Mortimer

Men’s Kayak

Ottawa, ON

Rideau

Laszlo (Csom) Latorovszki / Wade Farquaharson

Hugues Fournel

Men’s Kayak

Montréal, QC

Lachine

Frédéric Jobin

Marc-Alexandre Gagnon

Men’s Kayak

Trois-Rivières, QC

Trois-Rivières

Frédéric Jobin

Andrew Jessop

Men’s Kayak

Halifax, NS

Maskwa 

Chad Brooks

Rob Clarke

Men’s Kayak

Mississauga, ON

Burloak

Chad Brooks / Adam Oldershaw

Michelle Russell

Women’s Kayak

Fall River, NS

Cheema

Mike Kerrivan

Madeline Schmidt

Women’s Kayak

Ottawa, ON

Rideau

Dave Robertson / Mike Kerrivan / Mike Robinson

Craig Spence

Men’s Canoe

Dartmouth, NS

Cheema

Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk

Drew Hodges

Men’s Canoe

Ottawa, ON

Rideau

Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk/ Wade Farquaharson

Under 23 European Tour

May 27 – 29 – Piestany, Slovakia

Athlete

Event

Hometown

Club

Coach

Jarret Kenke

Men’s Kayak

Saskatoon, SK

Saskatoon

Chad Brooks / Andrzej Gronowicz

Brian Malfesi

Men’s Kayak

Maple Ridge, BC

Ridge

Chad Brooks / Piotr Majewski

Étienne Beauchesne

Men’s Kayak

Trois-Rivieres, QC

Trois-Rivieres

Mathieu Pelletier

Sam Hall

Women’s Kayak

Dartmouth, NS

Cheema

Dave Robertson / Mike Kerrivan

Alanna Bray-Lougheed

Women’s Kayak

Oakville, ON

Burloak

Dave Robertson / Mike Kerrivan

Craig Spence

Men’s Canoe

Dartmouth, NS

Cheema

Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk

Drew Hodges

Men’s Canoe

Ottawa, ON

Rideau

Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk/ Wade Farquaharson

World University Championships

June 6 – 8 – Montemor-O-Velho, Portugal

Athlete

Event

Hometown

Club

Coach

Étienne Beauchesne

Men’s Kayak 200m

Trois-Rivieres, QC

Trois-Rivieres

Mathieu Pelletier

Hannah Vaughan

Women’s Kayak

Dartmouth, NS

Banook

Jan Kruk

Lissa Bissonnette

Women’s Kayak

Sherbrooke, QC

Pointe-Claire

Dave Robertson

Marc Tarling

Men’s Canoe 1000m

Pointe-Claire, QC

Pointe-Claire

Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk

Mark James

Men’s Canoe 1000m

Dartmouth, NS

Senobe

Jan Kruk

CANAMEX

June 6 – 8 – Veracruz, Mexico

Athlete

Event

Hometown

Club

Coach

Nick Robson

Men’s Kayak

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Sam Roworth

Men’s Kayak

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Zacharie Cameron

Men’s Kayak

Trois-Rivières, QC

Trois-Rivières

Mathieu Pelletier

Zane Clarke

Men’s Kayak

Selkirk, MB

Maskwa 

Lucie Radonova

Ailish McNulty

Women’s Kayak

Dartmouth, NS

Mic Mac

Dave Robertson / Mike Kerrivan

Natalie Davison

Women’s Kayak

Ottawa, ON

Rideau

Dave Robertson

Sarah Vegas-Dubois

Women’s Kayak

Montréal, QC

Pointe-Claire

Dave Robertson

Alexa Irvin

Women’s Kayak

Kentville, NS

Maskwa 

Dave Robertson / Mike Kerrivan

Hannah Forsyth

Women’s Kayak

West Chezzetcook, NS

Maskwa 

Jon Pike

Peter Korisanzky

Men’s Canoe

Waverley, NS

Cheema

Laszlo (Csom) Latorovszki / Mike Kerrivan

Jason McCoombs

Men’s Canoe

Dartmouth, NS

Banook

Jan Kruk

Sam Pennyfather

Men’s Canoe

Oakville, ON

Burloak

Adam Oldershaw / Hunter George

Doug Ellery

Men’s Canoe

Toronto, ON

Balmy Beach

Peter Martinek

Anna Roy-Cyr

Women’s Canoe

Lac Beauport, QC

Lac Beauport

Luc Grenier

About Canoe Kayak Canada

Canoe Kayak Canada is the national governing body for competitive paddling in Canada. Paddling has been one of Canada’s top performing summer sports having won an impressive count of 24 Olympic medals. Canoe Kayak Canada is a member-based organization which includes an intricate network of clubs as well as provincial, territorial and divisional paddling associations. Elite National Team athletes proudly represent Canada at various competitions around the globe – most notably the Olympic Games, Paralympic Games, Pan American Games, ICF World Cups as well as Junior, Under 23 and Senior World Championships. Follow Canoe Kayak Canada on TwitterFacebookInstagram and YouTube.

-30-

For more information:

Ian Miller
Communications and Marketing Officer, Canoe Kayak Canada
613.314.1352
imiller@canoekayak.ca