The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre
Canoe Kayak Canada – OTTAWA, ONTARIO (June 26, 2018) – Canoe Kayak Canada (CKC) is proud to announce the selection of the Junior, U23 and Senior National Sprint and Paracanoe teams that will be representing Canada this summer on the international stage. 

“The third set of the National Sprint Team Trials in Montreal was the last opportunity for Canoe Kayak Canada and the High-Performance Committee to finalize the selection of our teams,” explained Graham Barton, Chief Technical Officer at CKC. “Our Canadian athletes have demonstrated impressive performances over the course of the World Cup season and National Team Trials. I am excited about the potential of our teams as they head to their International Championships over the remainder of the competitive season”. 

Canadian athletes were selected to compete in one or more competitions to take place later during the summer. The selection was based on the 2018 Selection Criteria published earlier this year on the Canoe Kayak Canada website.

The international canoe sprint competitions include:

ICF 2018 Sprint and Paracanoe Senior World Championships

August 22-25, Montemor O Vehlo, Portugal

ICF 2018 Sprint U23 and Junior World Championships

July 26-29, Plovdiv, Bulgaria

2018 Sprint and Paracanoe Pan American Championships

September 13-16, Dartmouth, Canada

2018 Sprint Junior Pan American Championships

September 13-16, Dartmouth, Canada

2018 Olympic Hopes International Regatta

September 14-16, Poznan, Poland

SENIOR NATIONAL TEAM
MEN’S CANOE
Athlete Club     Coach(es) Event(s)
Connor Fitzpatrick Senobe Andreas Dittmer,
Rob Baert
Senior Worlds
Senior Pan American
 
Mark Oldershaw Burloak Andreas Dittmer,
Scott Oldershaw
Senior Worlds
Senior Pan American
 
Roland Varga
 
Richmond Hill Andreas Dittmer,
Helen Savin
Senior Worlds
Senior Pan American

Craig Spence

 

Cheema Andreas Dittmer,
Lazslo (Csom) Latorovski,
Mike Kerrivan
Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Drew Hodges
 
Rideau Andreas Dittmer Senior Pan American
Stephen Frodsham
 
Rideau Andreas Dittmer Senior Pan American
 WOMEN’S CANOE
 
Athlete Club Coach(es) Event(s)
Laurence Vincent-Lapointe
 
Trois-Rivières Jan Kruk,
Mathieu Pelletier
Senior Worlds Senior Pan American

Hannah MacIntosh

 

Senobe Jan Kruk,
Rob Baert
Senior Worlds 
U23 Worlds 
Senior Pan American

Katie Vincent

 

Mississauga Jan Kruk,
Kyle Jeffery
Senior Worlds 
U23 Worlds 
Senior Pan American

Nadya Crossman-Serb

 

Toba Jan Kruk,
Jerome Seremak
Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Anna Roy-Cyr
 
Lac Beauport Jan Kruk,
Luc Grenier
Senior Pan American
Rowan Hardy-Kavanagh
 
Rideau Jan Kruk Senior Pan American
 MEN’S KAYAK
 
Athlete Club Coach(es) Event(s)

Dominik Crête*

 

Trois-Rivières Mathieu
Pelletier
Senior Worlds*
Senior Pan American
Mark De Jonge
 
Maskwa Frédéric Jobin,
Jon Pike
Senior Worlds
Senior Pan American

Ryan Cochrane

 

Lac Beauport Frédéric Jobin Senior Worlds
Senior Pan American

Marshall Hughes

 

Cheema Frédéric Jobin,
Mike Kerrivan
Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American

Nicholas Matveev

 

Balmy Beach Frédéric Jobin Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American

Pierre-Luc Poulin

 

Lac Beauport Frédéric Jobin Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American

Alexander Scott*

 

Maskwa Frédéric Jobin,
Jon Pike
Senior Worlds*
U23 Worlds
Senior Pan American

Zane Clarke

 

Maskwa Jon Pike U23 Worlds
Senior Pan American

Brian Malfesi

 

Ridge Frédéric Jobin,
Tessa Nagai
Senior Pan American

Jarret Kenke

 

Saskatoon Frédéric Jobin Senior Pan American

Vincent Jourdenais

 

Trois-Rivières Mathieu Pelletier Senior Pan American
 *There will be a race off for these athletes.
WOMEN’S KAYAK
 
Athlete Club Coach(es) Event
Alanna Bray-Lougheed
 
Burloak Chad Brooks,
Adam Oldershaw
Senior Worlds
Senior Pan American
Courtney Stott
 
Balmy Beach Chad Brooks,
Peter Martinek
Senior Worlds
Senior Pan American
Lissa Bissonnette
 
Pointe-Claire Chad Brooks,
Erik Mihalovic
Senior Worlds
Senior Pan American
Michelle Russell
 
Cheema Chad Brooks,
Mike Kerrivan
Senior Worlds
Senior Pan American
Natalie Davison
 
Rideau Chad Brooks Senior Worlds
Senior Pan American

Madeleine Schmidt

 

Rideau Chad Brooks Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Alexa Irvin
 
Maskwa Jon Pike Senior Pan American
Andréanne Langlois
 
Trois-Rivières Chad Brooks,
Mathieu Pelletier
Senior Pan American
 PARACANOE

 

Athlete Club Coach(es) Event(s)

Christine Gauthier

 

Pointe-Claire Marc Creamer,
Michael Thomas,
Eric Mihalovic
Senior Worlds
Senior Pan American
Erica Scarff
 
Balmy Beach Marc Creamer,
Peter Martinek
Senior Worlds
Senior Pan American
Mathieu St-Pierre
 
Shawinigan Marc Creamer,
Hélène Gervais
Senior Worlds
Senior Pan American
Dave Waters
 
Maskwa Jon Pike Senior Pan American
Draga Kujlak
 
Balmy Beach Kevin McIntyre Senior Pan American
Ed Urquhart
 
Balmy Beach Kevin McIntyre Senior Pan American
Michael Trauner
 
Ottawa River Joel Hazzen Senior Pan American
Stefan Samoila
 
Balmy Beach Kevin McIntyre Senior Pan American
Trinity Tratch
 
Calgary Marc Creamer,
Edgar Garza
Senior Pan American
Yves Bourque
 
Shawinigan Hélène Gervais Senior Pan American
Zach Lauzière-Fitzgerald
 
Sherbrooke Marc Creamer,
Nathan Desmarais
Senior Pan American
 
JUNIOR NATIONAL TEAM
 MEN’S CANOE
 
Athlete Club Coach(es) Event(s)
Alix Plompteux
 
Lac Beauport Luc Grenier,
Maxim Poulin
Junior Worlds
Junior Pan American
Philipe Turcanu
 
Ottawa River Joel Hazzan Junior Worlds
Junior Pan American
Édouard Beaumier
 
Trois-Rivières Mathieu Pelletier Junior Pan American
Mason Koch
 
Cheema Mike Kerrivan,
Anna Hetzler
Junior Pan American
Max Perry
 
Burloak Hunter George Junior Pan American
Tyler Laidlaw
 
Sack-a-Wa Chris MacPharson Junior Pan American
Alec Sibthorpe
 
Rideau Reid Furquharson Olympic Hopes
Andrew Billard
 
Maskwa Jon Pike Olympic Hopes
Marc Cinq-Mars
 
Richmond Hill Helen Savin Olympic Hopes
Ydris Hunter
 
False Creek Diane Tam Olympic Hopes
 WOMEN’S CANOE
 
Athlete Club Coach(es) Event(s)
Julia Lilley Osende
 
Mic Mac Chris Chaisson Junior Worlds
Olympic Hopes
Kate Pennyfather
 
Burloak Adam Oldershaw Junior Worlds
Olympic Hopes
Sophia Jensen
 
Cascades Jan Kruk,
Adam Mayo
Junior Worlds
Olympic Hopes
Ava Carew
 
Senobe Rob Baert Junior Pan American
Evie MacDonald
 
Caleton Place Patrick Lester Junior Pan American
Jessica MacKay
 
Maskwa Jon Pike Junior Pan American
Lindsay Irwin
 
Carleton Place Patrick Lester Junior Pan American
Maika Nadeau
 
Lac Beauport Luc Grenier,
Maxim Poulin
Junior Pan American
Marlee MacIntosh
 
Maskwa Jon Pike Junior Pan American
Michaela Ermanovics
 
Rideau Andres Carranco,
Reid Farquharson
Junior Pan American
Ella Hodgson-Pageau
 
Rideau Cheyanne Farquharson Olympic Hopes
Sloan McKenzie
 
Cheema Mike Kerrivan,
Anna Hetzler
Olympic Hopes
 
MEN’S KAYAK
 
Athlete Club Coach(es) Event(s)
Cameron Low
 
Balmy Beach Peter Martinek,
Kevin McIntyre
Junior Worlds
Olympic Hopes
Laurent Lavigne
 
Trois Rivières Mathieu Pelletier Junior Worlds
Olympic Hopes
Alexandre Martin
 
Trois-Rivières Mathieu Pelletier Junior Worlds
Junior Pan American
Alexander Hoferek
 
Rideau Andres Carranco Junior Pan American
Alex Canning
 
Banook Toshko Kalpakov Junior Pan American
Alexis Savard-Drouin
 
Burloak Adam Oldershaw Junior Pan American
Cameron Ledrew
 
Cheema Mike Kerrivan,
Anna Hetzler
Junior Pan American
Daniel McCullough
 
Saskatoon Rob Sleeth Junior Pan American
Louis Vranderick
 
Lachine Samuel Raiche Junior Pan American
Vadim Covalciuc
 
Lachine Samuel Raiche Junior Pan American
Craig Jonhson
 
Senobe Rob Baert Olympic Hopes
Ian Gaudet
 
Banook Toshko Kalpakov Olympic Hopes
Jeremy Desousa
 
Pointe-Claire Michael Thomas,
Eric Mihalovic
Olympic Hopes
 WOMEN’S KAYAK
 
Athlete Club Coach(es) Event(s)
Maren Bradley
 
Rideau Reid Farquharson, Andres Carranco Junior Worlds
Olympic Hopes
Brooklyn Wodehouse
 
Balmy Beach Peter Martinek,
Kevin McIntyre
Junior Worlds
Junior Pan American
Alexanne Morin
 
Trois-Rivières Mathieu Pelletier Junior Pan American
Ariane Desserault
 
Trois-Rivières Mathieu Pelletier Junior Pan American
Anna O’Brien
 
Senobe Rob Baert Junior Pan American
Claire Carruthers
 
Mic Mac Chris Chaisson Junior Pan American
Erin Domoplois
 
Burloak Hunter George Junior Pan American
Lily Baert
 
Senobe Rob Baert Junior Pan American
Samantha Stein
 
Balmy Beach Kevin MacIntyre Junior Pan American
Adriana Lilley Osende
 
Mic Mac Chris Chaisson Olympic Hopes
Florence Turcotte
 
Lachine Samuel Raiche Olympic Hopes
Hayley Conrad
 
Rideau Reid Farquharson Olympic Hopes
Sarah Nagy
 
Richmond Hill Helen Savin Olympic Hopes
Toshka Besharah
 
Rideau Reid Farquharson Olympic Hopes
 
PHOTO: Pascale Toupin
Get the National Sprint Team Trials #3 results online on the Canoe Kayak Canada Website, and watch all races on the CKC YouTube Channel.
 
To get more information about the Canoe Sprint and Paracanoe International events of 2018, visit the International Canoe Federations event’s calendar online. 
 

For more information :
 
Joannie Verret
Communications Coordinator
jverret@canoekayak.ca
(418) 271-3785