The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

Canadian Fencing Federation – Friday was the last day of competition at the Cadet/Junior Pan Am Fencing Championships in Cancun, Mexico with team competition in Men’s Epee, Women’s Foil, Men’s Sabre and Mixed Team.  The Canadian teams in all four events won medals bringing the total number of medals for Canada in the competition to 22, or 20 not counting the mixed events which breaks the previous record of 19 in 2015 where no mixed events were held! Canada also won medals in all team events this year (6 weapon events and 2 mixed events), which had not been achieved in recent years.

Canada’s Junior Mixed team of Cindy Gao (women’s epee), Loup-Yann Ferre (Men’s Epee), Angela Li (Women’s Foil), Christopher Sheardown (Men’s Foil), Madison Thurgood (Women’s Sabre) and Cameron Mackay (Men’s Sabre) defeated Mexico 30-27 in the final to take home gold.

Canada’s men’s sabre team finished their day with a silver medal.  The team of Cameron Mackay (Winnipeg, MB), Falan Kennedy (Ardrossan, AB), Hunter Moricz (North Vancouver) and David Brown (Canadian in US) advanced to the final after defeating hometown Team Mexico in a close bout of 45-42.  Team Canada then faced the USA, and this time lost the close bout 45-42 to take home the silver medal.

The Women’s Foil team of Ariane Bilodeau (Outremont, QC), Ying Cao (Toronto, ON), Sarah Filby (Winnipeg, MB), and Angela Li (Toronto, ON) finished with a bronze medal after losing to Brazil, the eventual gold medalists, in the semi-final by a score of 45-29.  The team rebounded to win in the bronze final against Mexico 45-31.

The Men’s Epee team also finished with a bronze medal, losing to Venezuela in their semi-final bout.  The team of Dylan French (Richmond, BC), Matson Lalor (White Rock, BC), Loic Beaulieu (Sherbrooke, QC) and Loup Yann Ferre (Quebec, QC) won their bronze final against Mexico by a score of 45-33.

Next up for Canada’s top young athletes is the Junior/Cadet World Championships in Bourges, France from April 1 to 10, 2016.

-30-

Following is a summary of all results from the Junior/Cadet Pan Am Fencing Championships in Cancun, Mexico:

Cadet:

Men’s Epee:

Matthew Litwin (Toronto ON), Sword Players – Silver

Fynn Fafard (Roberts, Creek, BC), Dynamo – Bronze

Nicolas Riopel (Anjou, QC), SPA – 9th

Seraphim Hsieh Jarov (Surrey, BC), Dynamo – 11th

 

Women’s Epee:

Cindy Gao (Toronto, ON), Toronto Fencing Club – Silver

Natasha Kis-Toth (Richmond, BC), Dynamo – Bronze

Elizabeth Douglas (Richmond, BC), Dynamo – 5th

Monica Rogowicz (White rock, BC), Dynamo – 13th

 

Men’s Foil:

Mateusz Kozak (Brampton, ON), Toronto Fencing Club – Bronze

Alex Cai (Brampton, ON), Toronto Fencing Club – 10th

Blake Broszus (Canadian in US) – 13th

Brandon Jalowica (Caledonia, ON), Canadian Fencing Academy – 19th

 

Women’s Foil:

Jane Caulfield (Edmonton, AB) Edmonton Fencing Club – Gold

Karina Li (Toronto, ON), Hua Hua Fencing – Silver

Cynthia Liu (Canadian in US), Edmonton Fencing Club – Bronze

Ying Cao (Toronto, ON), Toronto Fencing Club – 6th

 

Men’s Sabre:

Hunter Moricz (North Vancouver, BC), North Van Fencing Club – Gold

Francois Cauchon (Montreal, QC), Brebeuf – Silver

Angelo Chiara (Montreal, QC), Brebeuf – 8th

Eric Vasas (Winnipeg, MB), Manitoba Golden Blades – 10th

 

Women’s Sabre:

Kathy Hu (Canadian in China), Vango – 10th

Marina Guitchitskaia (Edmonton, AB), Sergei’s Sabre Club – 11th

Emily Ma (Vancouver, BC), Dynamo – 12th

Julia Creusot (Prince Albert, SK), SSF – 20th

 

Cadet Mixed Team:

Cindy Gao, Fynn Fafard, Marina Guitchitskaia, Hunter Moricz, Jane Caulfield, Mateus Kozak – Silver

 

Junior:

Men’s Epee:

Matson Lalor (White Rock, BC), Dynamo – 9th

Loic Beaulieu (Sherbrooke, QC), STH – 15th

Loup Yann-Ferre (Quebec, QC), STH – 24th

Dylan French (Richmond, BC), Dynamo – Did not participate

Men’s Epee Team – Bronze

 

Women’s Epee:

Cindy Gao (Toronto, ON), Toronto Fencing Club – Gold

Emma Von Dadelszen (Vancouver, BC), Dynamo – Silver

Monica Lubczynski (Pointe-Claire, QC), Dynamo – 5th

Alexanne Verret (Quebec,QC), Escrime STH – 15th

Women’s Epee Team – Gold

 

Men’s Foil:

Sean Grant (Canadian in US) – 9th

Misha Sweet (Medecine Hat, AB), Toronto Fencing Club – 13th

Christopher Sheardown (Winnipeg, MB), AAA – 14th

Daniel Gu (Edmonton, AB), Manitoba Golden Blades – 19th

Men’s Foil Team – Silver

 

Women’s Foil:

Sarah Filby (Winnipeg, MB) Manitoba Golden Blades – Bronze

Angela Li (Toronto, ON), Hua Hua Fencing – Bronze

Ying Cao (Toronto, ON), Toronto Fencing Club – 5th

Ariane Bilodeau (Outremont, QC), Les Mousquetaires – 7th

Women’s Foil Team – Bronze

 

Men’s Sabre:

Cameron Mackay (Winnipeg, MB), Manitoba Golden Blades – 5th

Falan Kennedy (Androssan, AB), Sergei’s Sabre Club – 15th

Hunter Moricz (North Vancouver, BC), North Van Fencing Club – 17th

David Brown (Canadian in US) – 27th 

Men’s Sabre Team – Silver

 

Women’s Sabre:

Madison Thurgood (Edmonton, AB), Sergei’s Sabre Club – 7th

Veronique Lamarre (Blainville, QC), SRN– 13th

Rachel Lamarre (Blainville, QC), SRN – 15th

Frederique Bourget (Blainville, QC), SRN – 21st 

Women’s Sabre Team – Bronze

 

Junior Mixed Team:

Cindy Gao, Loup-Yann Ferre, Angela Li, Christopher Sheardown, Madison Thurgood, Cameron Mackay – Gold

Canadian Fencing Federation