The Sport Information Resource Centre
Use double quotes to find documents that include the exact phrase: "aerodynamic AND testing"
The Sport Information Resource Centre

 

CFF – The CFF is pleased to announce that the following athletes have qualified for the 2016 Junior & Cadet Fencing World Championships, scheduled to take place April 1 – 10, 2016 in Bourges, France:

CADET 

Women’s Epee/Epee Féminin 

Cindy Gao (Toronto, ON) – Vango

Natasha Kis-Toth (Richmond, BC) – Dynamo Fencing Club

Elizabeth Douglas (Richmond, BC) – Dynamo Fencing Club

 

Women’s Foil/Fleuret Féminin 

Jane Caulfield (Edmonton, AB) – Edmonton Fencing Club

Karina Li (Toronto, ON) – Hua Hua Fencing Club

Ying Cao (Toronto, ON) – Toronto Fencing Club

 

Women’s Sabre/Sabre Féminin 

Marina Guintchitskaia (Edmonton, AB) – Sergei’s Sabre Club

Kathy Hu (Shenzhen, CHN) – Vango

Julia Creusot (Prince Albert, SK) – Saskatoon Fencing

 

Men’s Epee/Epee Masculine 

Fynn Fafard (Roberts Creek, BC) – Dynamo

Matthew Litwin (Toronto, ON) – Sword Players

Nicolas Riopel (Anjou, QC) – SPA

 

Men’s Foil/Fleuret Masculin 

Mateusz Kozak (Brampton, ON) – Toronto Fencing Club

Blake Broszus (San Jose, CA) – Silicon Valley Fencing

 

Men’s Sabre/Sabre Masculin 

Hunter Moricz (North Vancouver, BC) – North Van Fencing Club

Francois Cauchon (Montreal, QC) – Brebeuf

Angelo Chiara (Montreal, QC) – Brebeuf

 

Cadet Mixed Team

Cindy Gao

Jane Caulfield

Marina Guintchitskaia

Matthew Litwin

Mateusz Kozak

Hunter Moricz

 

JUNIOR/TEAM/EQUIPE 

Women’s Epee/Epee Féminin 

Cindy Gao (Toronto, ON) – Vango

Alexanne Verret (Quebec, QC) – STH de Quebec

Emma von Dadelszen (Vancouver, BC) – Dynamo Fencing Club

Monica Lubczynski (Pointe-Claire, QC) – Brebeuf

 

Women’s Foil/Fleuret Féminin 

Ariane Bilodeau (Outremont, QC) – Les Mousquetaires

Angela Li (Toronto, ON) – Hua Hua Fencing Club

Sarah Filby (Winnipeg, MB) – Manitoba Golden Blades

Ying Cao (Toronto, ON) – Toronto Fencing Club

 

Women’s Sabre/Sabre Féminin 

Rachel Lamarre (Blainville, QC) – Seigneurs Rive Nord

Madison Thurgood (Edmonton, AB) – Sergei’s Sabre Club

Véronique Lamarre (Blainville, QC) – Seigneurs Rive Nord

Frederique Bourget (Blainville, QC) – Seigneurs Rive Nord

 

Men’s Epee 

Dylan French (Richmond, BC) – Dynamo Fencing Club

Loïc Beaulieu (Quebec, QC) – STH de Quebec

Matson Lalor (White Rock, BC) – Dynamo Fencing Club

Alex Cucos (Toronto, ON) – Sword Players

 

Men’s Foil/Fleuret Masculin 

Sean Grant (Tiburon, CA) – Massialas Foundation 

Daniel Gu (Edmonton, AB) – Edmonton Fencing Club

Blake Broszus (San Jose, CA) – Silicon Valley Fencing

Misha Sweet (Winnipeg, MB) – Manitoba Golden Blades

 

Men’s Sabre/Sabre Masculin 

Cameron Mackay (Winnipeg, MB) – Manitoba Golden Blades

Falan Kennedy (Ardrossan, AB) – Sergei’s Sabre Club

Hunter Moricz (North Vancouver, BC) – North Vancouver Fencing Club

David Brown (Gainesville, FL) – Notre Dame

 

Team Manager: Dominique Teisseire (Montreal, QC) /Caroline Sharp (Ottawa, ON)

Coach/Entraîneur Epee – Iulian Badea (Montreal, QC)

Coach/ Entraîneur Foil/Fleuret – Mike Pederson (San Francisco, CA) 

Coach/ Entraîneur Sabre – Jean-Marie Banos (Montreal, QC) / Ayach Bounachada (Winnipeg, MB)

 

Congratulation to all and best of luck!